Karetki mają być kupione do końca roku. Trafią do powiatu kozienickiego, białobrzeskiego, grójeckiego, szydłowieckiego, radomskiego i zwoleńskiego.
- Wybieraliśmy te jednostki, w których ambulanse są najbardziej wysłużone. Informacje na ten temat uzyskaliśmy w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim, ale także od lokalnych parlamentarzystów i samorządowców - powiedział w piątek w Radomiu podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Janusz Cieszyński, który podpisał umowy z tzw. z dysponentami zespołów ratownictwa medycznego.
Wiceminister podkreślił, że nowe karetki zastąpią te najbardziej wysłużone. Niektóre z nich mają 12 lat i przebieg na poziomie ponad 800 tys. km. "Aby pokazać, jaka to skala zużycia, można powiedzieć, że to tak, jakby karetka dwadzieścia razy okrążyła kulę ziemską" - powiedział Cieszyński. Wiceminister zauważył, że ogólnopolski program wymiany ambulansów jest projektem szczególnie ważnym ze względu na wieloletnie zaniedbania, które były w systemie ratownictwa medycznego.
- Nowe karetki zastąpią stare pojazdy. To cel rządowego programu wymiany ambulansów. Łącznie w całym kraju zostanie wymienionych 200 karetek, w tym 24 na Mazowszu i 6 w regionie radomskim. Nowe ambulanse trafią do Białobrzegów, Iłży, Grójca, Zwolenia, Szydłowca i Kozienic - mówił Marek Suski, szef gabinetu politycznego premiera.
Program wymiany ambulansów stanowi kolejny etap reformy systemu ratownictwa medycznego, której pierwsza faza zakończyła się 1 kwietnia 2019 r. uruchomieniem Państwowego Ratownictwa Medycznego. Ambulanse medyczne wyjeżdżają do pacjentów bardzo często - w sumie około 3,2 mln razy rocznie, co daje średnio prawie 6 wyjazdów na jedną karetkę w ciągu doby. Są one niejednokrotnie realizowane w warunkach ekstremalnych bądź w trudno dostępnym terenie. Sprawia to, że karetki ulegają uszkodzeniom i szybkiemu zużyciu.
Przyjmuje się, że zasadna jest ich wymiana już po pięciu latach użytkowania. Polskim pacjentom do tej pory służyły nawet kilkunastoletnie karetki. Co trzeci ambulans w Polsce ma 6 lat lub więcej. Po zakończeniu wymiany w ramach programu średni wiek pojazdu funkcjonującego w systemie spadnie o 30 miesięcy.
W ramach ogólnopolskiego programu wymiany ambulansów w tym roku ma być wymienionych w sumie 200 karetek w całym kraju. Koszt przedsięwzięcia to 80 mln zł. Cieszyński zapowiedział, że program ma być kontynuowany w przyszłym roku.