W homilii bp Tomasik modlił się, ''aby każde nasze serce było namaszczone Duchem Świętym i z wiarą przyjmowali sakramenty święte''. - Modlimy się, aby zwyczaje i tradycja pomagały w przeżyciu sakramentów, a nie przesłaniały Chrystusa. Wiemy dobrze, że to trudny problem. Prezenty pierwszokomunijnie przesłoniły już dzieciom Chrystusa w dniu pierwszej Komunii Świętej. Zwyczaje i tradycje przesłoniły sakrament małżeństwa. Odrzucenie sakramentalności oddaliły świętość tych związków. Bolejemy na rozwodami i związkami niesakramentalnymi, bo to jest rezygnacja z namaszczenia, czyli obecności Bożej łaski - mówił ordynariusz radomski, który jednocześnie wzywał do uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej.
W dalszej części homilii bp Tomasik modlił się, aby moralność była wyzwaniem naszej wiary. Mówił, że nie ma postawy wierzący, ale nie praktykujący. - To jest kłamstwo. Wiara obecna w sercu jest widoczna w czynach. Dlatego modlimy się, aby takie wyznanie wiary było obecne w rodzinach i ojczyźnie. Wielkim znakiem zaangażowania w budowę Kościoła jest odpowiedzialność za Chrystusa w sercu, rodzinie i kraju. Niech każdy z nas będzie żywą świątynią - mówił celebrans.
Bp Henryk Tomasik podkreślał, że tam gdzie jest wiara, tam jest prawdziwy i potężny Kościół. - Z podziwem patrzymy na naszych braci w wierze, którzy wytrzymują prześladowania i trwają w wierze. Sudan, Indonezja, Chiny i Arabia Saudyjska, to tereny zorganizowanego prześladowania chrześcijan, w tym momencie, gdy my się teraz modlimy - powiedział ordynariusz radomski.
Proboszcz parafii ks. Grzegorz Stańczak powiedział, że dzięki Bożej Opatrzności, po wielu latach wytężonej pracy, modlitwy i ofiar wiernych, możemy cieszyć się kościołem. - Do tych uroczystości przygotowywaliśmy się przez misje, zaś całą wspólnotę zawierzyliśmy Matce Bożej. Wyrażam wdzięczność wszystkim, którzy podjęli się budowy kościoła i jego upiększania przez kolejne lata - mówił ks. Stańczak.
Początki parafii w Jastrzębi sięgają 1923 roku. Liturgię sprawowano wówczas w drewnianej remizie strażackiej, którą w 1931 roku, staraniem ks. Stefana Gliszczyńskiego, zaadaptowano na kościół Zwiastowania NMP. Kościół był restaurowany w 1957 roku. Parafię erygował w 1930 roku bp Marian Ryx. Obecny kościół według projektu architekt Bolesława Sobola, Tadeusza Derlatki i Wiktora Owczarka został zbudowany w latach 1985-1990, staraniem ks. Antoniego Łukaszka. Jest to budowla z kamienia i czerwonej cegły.