Sejmik gościł na posiedzeniu uczestników Nasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego, którzy zapoznali się z pracą radnych i zarządu województwa. W planach młodych studentów było też oglądanie Warszawy z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki, zwiedzanie Muzeum Etnograficznego w Warszawie oraz Portu Lotniczego w Modlinie. Po spotkaniu z młodymi studentami, przewodniczący przeszedł do realizacji zaplanowanych punktów porządku obrad. Jednym z najważniejszych było przyjęcie Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Mazowieckiego, nad aktualizacją którego prace trwały od października 2010 r.
W dalszej części obrad, członek zarządu Elżbieta Lanc przedstawiła informację na temat sytuacji finansowej Szpitala w Dziekanowie Leśnym, jak również stanowisko, w którym sejmik „apeluje do władz rządowych: prezesa Rady Ministrów, Ministra Zdrowia oraz posłów i senatorów o zintensyfikowanie i przyspieszenie działań naprawczych w ochronie zdrowia oraz zapewnienie realnego wzrostu nakładów finansowych przeznaczonych na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej w województwie mazowieckim”. Radni podkreślają, że nominalny wzrost środków finansowych na świadczenia opieki zdrowotnej na Mazowszu w 2015 r. o blisko 131 mln zł w porównaniu z rokiem ubiegłym jest niewystarczający. Więcej na ten temat w informacjach na http://www.mazovia.pl/aktualnosci/art,4592,szpital-w-dziekanowie-tematem-sesji-sejmiku.html oraz http://www.mazovia.pl/dla-mediow/informacje-prasowe/art,3298,w-2015-r-za-malo-pieniedzy-z-nfz-dla-szpitali-radni-apeluja-do-rzadu.html .
Sejmik przyjął również uchwałę, która umożliwia rozpoczęcie konsultacji społecznych projektów dwóch programów ochrony środowiska przed hałasem dla obszarów linii kolejowych i dróg wojewódzkich na terenie województwa mazowieckiego, na których został przekroczony długookresowy, średni poziom dźwięku „A” we wszystkich dobach i porach nocy w roku.
Radni zgodzili się też na wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności i stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP przepisów ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Zapisy ustawy, zdaniem organów Samorządu Województwa Mazowieckiego, godzą w zasadę państwa prawa, ponieważ znoszą konstytucyjnie gwarantowane pojęcie subwencji należnej oraz przewidują pobranie wpłaty „janosikowego” w wysokości wyższej od należnej. Zapisy tej ustawy pozostają też w sprzeczności z zagwarantowaną w konstytucji zasadą proporcjonalności, poprzez zamykanie drogi sądowej do kształtowania wpłaty „janosikowego” w wysokości gwarantującej województwom zachowanie istotnej części dochodów własnych dla realizacji zadań własnych.
Sejmik przyjął też „Ocenę zasobów pomocy społecznej w oparciu o sytuację społeczną i demograficzną województwa mazowieckiego”, sporządzoną przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. Wprowadził zmiany do uchwały budżetowej na 2014 r. oraz wybrał przedstawiciela sejmiku, radnego Leszka Celeja, do Mazowieckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.
O czym debatowali radni Sejmiku?
Sejmik Województwa Mazowieckiego, na posiedzeniu 7 lipca br., uchwalił Plan Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Mazowieckiego oraz wystosował stanowisko dotyczące niedoboru środków finansowych na zabezpieczenie świadczeń opieki zdrowotnej na Mazowszu w 2015 r.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu