Aby problematykę zagrożeń w ruchu drogowym omówić w jak najpełniejszym zakresie, zaproszono przedstawicieli Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, zarządców dróg wojewódzkich i powiatowych z regionu Mazowsza, Inspekcji Transportu Drogowego oraz Komendy Stołecznej Policji. Szczególną uwagę poświęcono zjawisku zwiększającego się ruchu pojazdów ciężarowych po drogach powiatowych i gminnych.
Spotkanie otworzył mł.insp. Rafał Batkowski Mazowiecki Komendant Wojewódzki Policji. Podkreślił rolę prowadzenia wielopłaszczyznowej dyskusji w celu wypracowania możliwości konstruktywnych i realnych rozwiązań. Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Krzysztof Strzałkowski, który zabrał głos jako pierwszy, podkreślił wagę zacieśniania współpracy pomiędzy zarządcami dróg, a służbami Policji i ITD oraz konieczności dalszego rozwoju specjalistycznych szkoleń.
Doświadczenia służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w ruchu drogowym w omawianym obszarze szczegółowo zaprezentowali przedstawiciele Policji oraz ITD z garnizonu stołecznego oraz mazowieckiego. Statystyki wykazują, że pomimo spadku liczby zdarzeń drogowych niestety zauważalny jest wzrost ich skutków w postaci ofiar śmiertelnych, co wymaga zdecydowanych, wielopłaszczyznowych zmian.
W trakcie spotkania wywiązała się żywa, konstruktywna dyskusja. Policjanci z KWP zs. w Radomiu podkreślili rolę zarządców dróg przy projektowaniu i remontowaniu ciągów komunikacyjnych. Od dłuższego czasu KWP zs. w Radomiu postuluje w tym względzie konieczność tworzenia odpowiednich zatok do prowadzenia kontroli, punktów do ważenia pojazdów, ścieżek pieszo – rowerowych, a także przejść dla pieszych z odpowiednią sygnalizacją świetlną. Wszędzie tam, gdzie zastosowano już takie nowoczesne rozwiązania zauważalna jest poprawa stanu bezpieczeństwa. Głównym celem jest ograniczenie liczby wypadków i ich tragicznych skutków.
Jednym z postulatów na zakończenie spotkania była zapowiedź przeprowadzenia w możliwie najkrótszym okresie skoordynowanych działań Policji i ITD w postaci kompleksowych kontroli służb we współpracy z zarządcami dróg powiatowych w celu ograniczenia zagrożeń, w tym zjawiska unikania systemu poboru opłat.
Wnioski ze spotkania będą przedmiotem prac uczestniczących podmiotów, zostaną także przekazane w celu podjęcia wspólnych kompleksowych kroków do Mazowieckiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
O bezpieczenstwie w ruchu drogowym
Komenda Wojewódzka Policji zs. w Radomiu była gospodarzem spotkania szeregu instytucji, zorganizowanego z inicjatywy Marszałka Województwa Mazowieckiego, mającego na celu poprawę stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu