Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Nowe wydanie monografii. ''Przyłęk - nasza ziemia''

Mieczysław Kaca, dk 2013-10-20 12:09:00

Nakładem Wydawnictwa Naukowego Instytutu Technologii Eksploatacji – PIB w Radomiu ukazało się drugie poszerzone wydanie  470. stronicowej monografii Gminy Przyłęk. Podobnie jak i pierwsze nosi tytuł "Przyłęk - nasza ziemia". Autorem i redaktorem monografii jest Marian Kuś, od 1994 roku działający w samorządzie gminy Przyłęk, a od 2006 roku jej wójt.

Na zdjęciu: Marian Kuś, autor monografii

Historią i zasłużonymi ludźmi tej nadwiślańskiej Małej Ojczyzny zainteresował się  pan Marian pisząc pracę licencjacką na Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie oraz magisterską na UMCS w tym mieście. Zbierane wówczas  materiały o wydarzeniach  i ludziach   stały się  zaczynem, który w 2005 roku zaowocował wydaniem pierwszej monografii pt. PRZYŁĘK NASZA ZIEMIA i przerodził się w wielkie zamiłowanie do przeszłości stron rodzinnych. 

Marian Kuś w słowie wstępnym do drugiego wydania stwierdza: „Pisząc obecną monografię starałem się docierać do ludzi zasłużonych dla gminy, ich dzieci, wnuków i innych osób, u których mogłem uzyskać informacje na temat historii, ludzi i kultury. Niejednokrotnie teksty te przekazywałem do autoryzacji samym zainteresowanym lub – gdy już nie żyli – osobom z ich najbliższej rodziny… Starałem się zamieścić w książce jak najwięcej nazwisk, aby stała się ona publikacją dotyczącą jak najszerszego kręgu społeczeństwa gminy. Może służyć ona także  jako przewodnik po naszym terenie, gdyż ukazuje naturalne piękno tej ziemi, jej przyrodę, kulturę, zawiera wiadomości o zabytkach i pomnikach historycznych. Postarałem się zamieścić informacje o lokalnej przedsiębiorczości, która choć jeszcze uboga, już wykazuje oznaki rozwoju. Na szczególna uwagę zasługują historie szkół od początku ich istnienia, z których wiele możemy się dowiedzieć o absolwentach, nauczycielach i dyrektorach”.

Monografia zawiera też teksty innych autorów. Rozdział „Przyłęk i okolica w XIII-XIX wieku” napisał Andrzej Szymanek. Oto jego początkowe fragmenty: „Dzieje Przyłęka i okolic od najdawniejszych czasów związane są z dziejami Serokomli (późniejszego Janowca),skąd być może już w XII wieku administrowano okolicznymi dobrami ziemskimi i gdzie był kościół parafialny.

We wczesnym średniowieczu obszar dzisiejszej gminy Przyłęk leżał w południowo – wschodniej części puszczy, którą później zaczęto nazywać Puszczą Radomską. Lesistość terenu oraz przewaga gleb piaszczystych przesądziły o słabszym zainteresowaniu ze strony osadników. Ale tereny puszczy stanowiły pogranicze, co z kolei było zachętą do osiedlana się… Prawdopodobnie już w XI wieku powstawały na terenie Puszczy Radomskiej kasztelanie: radomska i sieciechowska. Pierwsza obejmowała obszar Puszczy Radomskiej od ujścia Radomierzy do dolnego biegu Chotczy (Iłżanki), a może nawet do Kamiennej, druga – ziemie położone w dolinie Wisły.”

Starosta Zwoleński Waldemar Urbański wydał  monografii i jej autorowi bardzo pozytywną opinię, pisząc m. in.: „Bardzo się cieszę, że dzięki staraniom i ogromnemu osobistemu zaan gażowaniu Wójta Mariana Kusia i wielu mieszkańców gminy doszło do wydania poszerzonej i uaktualnionej monografii „PRZYŁĘK NASZA ZIEMIA”. O powiecie zwoleńskim pisze w niej Edyta Sulima, Sekretarz Powiatu.

Monografia „PRZYŁĘK NASZA ZEMIA” Mariana Kusia została wydana dzięki wsparciu finansowemu LGD „Dziedzictwo i Rozwój”. Zbigniew Buczma, Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Dziedzictwo i Rozwój” w wypowiedzi zamieszczonej na wstępnych jej tronach stwierdził m.in.: „Satysfakcja moja wynika z faktu, że kiedy w roku 2005, jako ówczesny Burmistrz Zwolenia podejmowałem decyzje o przystąpieniu Gminy  Zwoleń do programu  LEADER+, zastanawiałem się, czy to najlepszy sposób wydatkowania kilkudziesięciu tysięcy złotych z publicznych pieniędzy. Dzisiaj wiem, że była to dobra inwestycja. Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój”, które jest pokłosiem tej decyzji z 2005 roku, obecnie wdraża Lokalną Strategię Rozwoju, m.in. na terenie Gminy Przyłęk. Z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich pozyskaliśmy kwotę ponad 14 mln zł na wspieranie oddolnych inicjatyw realizowanych pod umowną nazwą LEADER. Gmina Przyłęk w sposób bardzo umiejętny i efektywny korzysta z tych środków… Łącznie do gminy Przyłęk za pośrednictwem Stowarzyszenia ,,Dziedzictwo i Rozwój” spłynie kwota około 800 000 złotych”.

Spotkanie autorskie promujące drugie wydanie monografii PRZYŁĘK NASZA ZIEMIA przewidziane jest z początkiem listopada.

Więcej szczegółów w Tygodniku Radomskim w Gminach i Powiatach, nr 44

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych