Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Nie zginie pamięć o Stefanowie [ZDJĘCIA]

Mieczysław Kaca, dk 2013-09-22 11:14:00

Dla upamiętnienia 69 rocznicy zwycięskiej  bitwy stoczonej pod Stefanowem przez rozlokowane na tym terenie, w ramach Akcji „Burza”, pododdziały partyzanckie 25 i 72 pułków piechoty Armii Krajowej oraz 61 rocznicy pacyfikacji Stefanowa, Wójt Gminy Gielniów, Władysław Czarnecki i kombatanci zrzeszeni w Światowym Związku  Żołnierzy Armii Krajowej (Okręg Radom i Okręg Piotrków), zorganizowali uroczystość patriotyczną w lesie wyrosłym na terenie po zlikwidowanej w 1952 roku wsi Stefanów.

Foto: Adam Dziedzic

Do Stefanowa prowadzi z Gielniowa kilkukilometrowy trakt asfaltowy. Jego  odcinek leśny, to droga miejscami brukowana, miejscami piaszczysto-kamienista. Na jej obrzeżach, wśród leśnego drzewostanu spotyka się jeszcze pojedyncze stare grusze i jabłonie, porosłe mchem fundamenty domów, wystające z ziemi  popękane kręgi betonowe po studniach itp. Lepiej zachowane fundamenty jednego z domów, spełniaj rolę sceny, na której księża podczas uroczystości ustawiają ołtarz polowy. Uroczystość rozpoczął wzruszający koncert Pieśni Patriotycznej w wykonaniu Chóru z Gimnazjum Publicznego im. Błogosławionego Władysława z Gielniowa. Stefanów ma swoją pieśń zaczynającą się słowami: „Nie zginie pamięć o Stefanowie, o bohaterach Armii Krajowej…”. Mszę Świętą odprawił proboszcz parafii Gielniów, ks. kan. Kazimierz Okrutny, akcentując w homilii wartości religijno-patriotyczne w życiu społeczeństwa i narodu, które są ważnym elementem tożsamości Polaków, wywodzącej się z ponad tysiącletniej historii. Wezwanie Bóg-Honor-Ojczyzna towarzyszyło żołnierzom AK  w zwycięskich walkach oraz  pomagało w przetrwaniu okresu zniewolenia i prześladowań.

Wójt Gielniowa, Władysław Czarnecki, po złożeniu podziękowania  ks. kanonikowi Kazimierzowi Okrutnemu za posługę kapłańską, nawiązał właśnie do dziedzictwa historycznego i wartości patriotycznych, którymi w okresie II wojny światowej i po jej zakończeniu kierowała się Armia Krajowa. Przykładem tego jest   zwycięska bitwa pod Stefanowem, której 69 rocznicę upamiętniamy, stoczona przez oddziały 25 i 72 pułku piechoty AK. Walecznością wyróżnili się żołnierze batalionu dowodzonego przez „Bończę” (K. Załęski), absolwenta radomskiej szkoły średniej. Uczestniczący przed rokiem w uroczystościach w Stefanowie gen. Stanisław Burza-Karliński mówił, że oddział  karabinów maszynowych, którym dowodził, wyeliminował z walki  około 180 hitlerowców. Partyzanci zdobyli  na wrogu dużo broni i innego sprzętu, co pozwoliło dozbroić nie tylko batalion 25 pułku piechoty. Wójt Władysław Czarnecki podkreślił, że wartości jakie nam nadal przekazują  swoją postawą nieliczni już kombatanci 25 i 72 – pułków AK, wymagają  upowszechniania. W Stefanowie kombatanci i wierni spotykali sie od lat i spotykać sie będą, dając współcześnie żyjącym żywą lekcje patriotyzmu i historii. A Ojczyzna i Patriotyzm są wartościami, bardzo ważnymi w dążeniu do życia w silnym, uczciwym państwie.

Wójt Władysław Czarnecki rozpoczął powitanie przybyłych gości od kombatantów Światowego Związku Żołnierzy  Armii Krajowej z okręgów Radom i Piotrków , wymieniając m.in. mjr. Leona Etwerta – prezesa SZŻAK Okręgu Radom), jego zastępcę, mjr. Edwarda Małachowskiego, dr medycyny Halinę Kiełbińską-Bazylewicz ps. „Kora”  z Okręgu Piotrków, a następnie dr Ryszarda Roszczyka, wicestarostę przysuskiego, Tomasza Matlakiewicza, członka Zarządu Powiatu Opoczyńskiego, Andrzeja Sosnowca, wójtów Odrzywołu  i Klwowa – Mariana Kmieciaka i Piotra Papisa, nadleśniczego Nadleśnictwa Przysucha, Andrzeja Koryckiego wraz z leśnikami,   Zbigniewa Gołąbka, w jednej osobie radnego sejmiku mazowieckiego i wiceprezesa OSP Mazowsza oraz druha Andrzeja Szczycha – prezesa strażaków powiatu radomskiego i jednocześnie skarbnika OSP województwa mazowieckiego. Przywitał też przedstawicieli z innych gmin oraz instytucji, nie zapominając o radnych Gminy Gielniów z ich przewodniczącym Krzysztofem Dąbrowskim i pracownikach Urzędu Gminy.

Oficjalne uroczystości zakończyło wręczanie medali i odznak oraz składanie wieńców. Członek władz krajowych ŚZŻ AK, Prezes  Okręgu Radom, mjr. Leon Etwert  Medal „Za zasługi dla AK” przyznany Gminie Gielniów przekazał  wójtowi, Władysławowi Czarneckiemu i przewodniczącemu Rady Gminy, Krzysztofowi Dąbrowskiemu. Zajmie on godne miejsce w gablocie UG. Samorządowcy otrzymali oni też pamiątkowy bagnet wojskowy. Wyróżnienia przyznane staroście przysuskiemu, Marianowi Niemirskiemu i burmistrzowi Przysuchy, Tadeuszowi Tomasikowi będą wręczone przy innej okazji.

Podczas składania wieńców, pochylały się sztandary niesione przez poczty sztandarowe towarzyszące poszczególnym delegacjom, w tym Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z tak dużych ośrodków jak: Piotrków, Łódź i Radom.

Zachęcając do smakowania grochówki z kuchni polowej, wójt Władysław Czarnecki zapraszał uczestników  do Stefanowa za rok, na uroczystość upamiętnienia 70 rocznicy zwycięskiej bitwy stoczonej przez pododdziały 25 i 72 pułku piechoty AK. Odbyć się ma 22 września 2014 roku. 

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych