W ramach podejmowanych działań policjanci Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego KSP zadbają o bezpieczeństwo oraz edukację społeczeństwa w zakresie ochrony przed kradzieżami w trakcie wakacyjnego wypoczynku. Partnerami akcji są Miejskie Zakłady Autobusowe Sp. z o. o., Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o. oraz Związek Banków Polskich. Patronat nad akcją objął Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowiec-kiego.
Akcja „NIE DAJ SIĘ ZŁOWIĆ W SEZONIE” ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa osób korzystających z pociągów Kolei Mazowieckich, środków transportu miejskiego, szpitali, placówek gastronomicznych i biur. Ma także uzmysłowić społeczeństwu, jaką wartość, oprócz finansowej, przedstawiają dokumenty lub karty płatnicze.
W wybranych punktach nieumundurowani policjanci odbędą patrole, w trakcie których zwrócą szczególną uwagę na osoby noszące nieostrożnie swoje wartościowe rzeczy (portfele, telefony, bagaże). W przypadku zauważenia takiej osoby, policjanci przykleją naklejkę informującą o zagrożeniu lub zainscenizują kradzież. Przeprowadzona zostanie także rozmowa, której celem będzie uświadomienie, czego nie należy robić, aby nie stać się potencjalną ofiarą kradzieży kieszonkowej. Dodatkowo zostanie wręczona ulotka z zasadami bezpieczeństwa.
- W codziennym życiu, w pogoni za obowiązkami zapominamy o naszym bezpieczeństwie, o czynnościach, takich jak zapięcie torby, czy schowanie portfela w bezpieczne miejsce. Celem tej akcji jest pokazywanie nam wszystkim – bo wszyscy jesteśmy potencjalnymi ofiarami – jak eliminować niebezpieczeństwo kradzieży. Jest to szczególnie ważne teraz, w okresie wakacyjnym, kiedy wzmożony jest ruch nie tylko w pociągach Kolei Mazowieckich, ale także na dworcach, czy w innych miejscach użyteczności publicznej. Cieszymy się, że takie akcje są i bardzo chętnie w nich uczestniczymy – powiedział obecny podczas konferencji inaugurującej kampanię Marcin Kierwiński, Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego.
- W pociągach czy też środkach transportu publicznego podróżni często nie zwracają uwagi na niebezpieczeństwo, związane z drobnymi kradzieżami. Wraz z policjantami z Komendy Stołecznej Policji chcemy uczulić naszych pasażerów, by dbali o tak ważne czynności, jak dokładne zamknięcie torby, czy schowanie telefonu lub portfela – powiedział Artur Radwan, Prezes Zarządu Kolei Mazowieckich – Nie jest to nasza pierwsza akcja – w okresie Świąt Wielkanocnych zwracaliśmy uwagę osób podróżujących komunikacją miejską na kieszonkowców w ramach akcji „Nie daj się zrobić w jajo”. Spółka była także partnerem akcji „Powiadom! Nie Toleruj!”, której celem było uwrażliwienie mieszkańców na wszystkie przypadki wandalizmu oraz skłonienie do szybkiego informowania służb o wszelkich zaobserwowanych wykroczeniach i przestępstwach.
- Akcję „NIE DAJ SIĘ ZŁOWIĆ” prowadzimy cyklicznie od 2009r. Kierując się mottem naszego wydziału „Tam gdzie jesteśmy możesz czuć się bezpiecznie” dbamy o bezpieczeństwo i spokój obywateli. W czasie prowadzonych działań poza przedsięwzięciami zmierzającymi do zatrzymania sprawców kradzieży na gorącym uczynku również poprzez rozmowę z ludźmi uczymy jak należy dbać o swoje mienie, a zarazem kształtujemy „bezpieczne” nawyki. Zwracamy także uwagę na otoczenie, w jaki sposób i czy w ogóle ludzie reagują na przestępstwa które dzieją się obok nich. Niestety na tej płaszczyźnie jeszcze dużo pracy przed nami - powiedział mł.insp. Bogdan Krzyszczak naczelnik Wydziału Wywiadowczo- Patrolowego KSP.
W ramach akcji w pociągach Spółki Koleje Mazowieckie umieszczone zostaną ulotki, plakaty oraz emisje filmu edukacyjnego z udziałem aktorki Anny Guzik. Poza tym w pociągach obecni będą funk-cjonariusze policji, którzy poprzez upominanie i informowanie podróżnych zadbają o ich bezpieczeń-stwo oraz uczulą na zagrożenie, jakim jest kradzież.
Akcja ma także na celu zapobieganie dalszym skutkom związanym z utraceniem dokumentów (gł. dowód osobisty, paszport i prawo jazdy) i informowanie o bankowym Systemie „Dokumenty Zastrzeżone” (www.DokumentyZastrzezone.pl). System DZ chroni osoby, które utraciły swoje dokumenty tożsamości. Ogranicza możliwość ich późniejszego wykorzystania do celów przestępczych, popełnianych w imieniu i na szkodę osoby, która dokumenty utraciła.
Należy pamiętać, że wobec nasilających się prób wyłudzeń z wykorzystaniem cudzej tożsamości, samo zgłoszenie utraty dokumentów na Policji czy w urzędzie nie wystarcza. – powiedział Grzegorz Kondek, Koordynator systemu "Dokumenty Zastrzeżone" - Powinno się jak najszybciej, dla własnego bezpieczeństwa oraz ochrony swojego mienia, zgłosić to w banku. Wystarczy dokonać zastrzeżenia w jednym oddziale banku, aby ta informacja natychmiast trafiła do kilkudziesięciu tysięcy placówek bankowych w całej Polsce i do innych uczestników Systemu.