Do przejścia na sygnał cyfrowy muszą się przygotować dwie grupy abonentów telewizji:
- odbierający sygnał przez zwykłą, indywidualną antenę telewizyjną – powinni sprawdzić czy ich telewizor posiada wbudowany dekoder MPEG-4 (wmontowane w telewizory nowego typu). Jeśli nie ma takiego dekodera, należy go dokupić i podłączyć zgodnie z instrukcją do swojego odbiornika;
- odbierający sygnał za pomocą antenowych instalacji zbiorowych (np. w budynkach wielorodzinnych) – obowiązek ich modernizacji lub wymiany spoczywa na zarządcach lub właścicielach budynków. Warto się upewnić, że dokonali oni odpowiednich zmian.
Abonenci korzystający z sieci kablowych oraz platform satelitarnych nie muszą przygotowywać swoich telewizorów do zmiany sygnału. Zadba o to operator.
Warto sprawdzić czy używana obecnie antena jest prawidłowa - przez telegazetę TVP2 (strona 791). Jeśli wyświetlany obraz nie jest poprawny, antena wymaga prawdopodobnie naprawy lub wymiany. Nie zaleca się stosowania anten ze wzmacniaczami z zasilaniem elektrycznym - mogą zniekształcać lub zakłócać sygnał cyfrowy. Dopuszcza się stosowanie anteny pokojowej pod warunkiem, że mieszkamy blisko nadajnika. Praca anteny pokojowej zależna jest od miejsca jej ustawienia. Im dalej od nadajnika, tym antena powinna być wyżej zainstalowana i bardziej zaawansowana technicznie. Najlepszy odbiór zapewniają anteny kierunkowe. Odbiór sygnału cyfrowego zwykle umożliwi nam antena, którą już mamy. Nie dajmy się zatem oszukać, że potrzebna jest specjalna antena. Wybierzmy ją ze specjalistą i jemu powierzmy montaż na dużej wysokości – powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.
Nie kupujmy sprzętu niewiadomego pochodzenia, na targowiskach, bazarach. Nie można mieć pewności, że będzie on prawidłowo odbierał sygnał cyfrowy, a jeśli tak, to czy nie zakłóci pracy innych urządzeń w domu. Zaopatrujmy się w sklepach, które podlegają kontrolom inspekcji handlowej. Pozwoli to uniknąć ryzyka związanego z oszustami, którzy mogą usiłować sprzedać bezużyteczny i drogi asortyment, w zawyżonych cenach – zaapelował wojewoda mazowiecki.
Mazowiecka inspekcja handlowa skontrolowała 84*** sklepy stacjonarne i internetowe. Kontrolerzy sprawdzają, czy klienci są informowani przez sprzedawców o tym, że wybrany przez nich sprzęt przystosowany jest lub nie do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Sprzedawcy muszą również okazać oświadczenia osób kupujących telewizory starego typu bez wbudowanego dekodera. Świadczą one o tym, że w chwili zakupu konsumenci byli świadomi tego, że nabywają sprzęt, który nie umożliwi oglądania programów nadawanych w technologii cyfrowej. Inspekcja sprawdza także czy przedsiębiorcy realizują obowiązek umieszczania w widocznym miejscu informacji o tym, że tylko odbiorniki telewizyjne spełniające określone wymagania techniczne do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Nieprawidłowości stwierdziliśmy w ośmiu sklepach. W pięciu (w tym trzech internetowych) przedsiębiorcy nie umieścili informacji o tym, że wyłącznie odbiorniki spełniające określone wymagania techniczne umożliwiają odbiór cyfrowy. W czterech - sprzedawcy nie okazali wymaganych prawem oświadczeń klientów – powiedział Andrzej Sawicki, zastępca Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej w Warszawie.
Inspekcja nałożyła na przedsiębiorców w sumie 7000 zł kar. Trzy razy ukarała sklepy internetowe (po 1 tys. zł) i raz hipermarket (4 tys. zł). Prowadzone są również cztery postępowania administracyjne w sprawie nałożenia kolejnych kar. Kontrole inspekcji handlowej będą kontynuowane.
Pomiary sygnału naziemnej telewizji cyfrowej wykonane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej potwierdziły, że mieszkańcy województwa mazowieckiego, którzy odbierają sygnał z wyłączanych 19 marca stacji w Warszawie i Raszynie nie będą mieć problemu
z odbiorem sygnału cyfrowego. Jednak gdyby po odpowiednim przygotowaniu telewizora i anteny, sygnał telewizji był zakłócany, zanikał lub w ogóle się nie pojawił, należy to zgłosić do delegatury UKE w Warszawie tel. (22) 622 73 99.
Programy z naziemnej telewizji cyfrowej. Obecnie w naziemnej telewizji cyfrowej dostępnych jest do 21 programów****, nadawanych z trzech multipleksów cyfrowych (MUX). Naziemna telewizja cyfrowa jest bezpłatna. Za korzystanie z jej oferty nie należy wnosić dodatkowych opłat. Jeśli ktoś prosi o opłatę z tytułu naziemnej telewizji cyfrowej należy powiadomić policję. Sygnał analogowy ma być całkowicie zastąpiony przez cyfrowy do 31 lipca 2013 r. Dodatkowe informacje o sygnale cyfrowym można uzyskać pod bezpłatnym numerem infolinii: 800 007 788 oraz odwiedzając strony internetowe: www.cyfryzacja.gov.pl i www.mazowieckie.pl (baner „Naziemna telewizja cyfrowa”).
* STB (Set Top-Box) czyli dekoder
** Powiaty w całości lub w części: m.st. Warszawa, kozienicki, białobrzeski, garwoliński, grójecki, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, grodziski, żyrardowski, miński, warszawski zachodni, wołomiński, legionowski, nowodworski, sochaczewski, wyszkowski, pułtuski, płoński, węgrowski, siedlecki, płocki.
*** Kontrole prowadzone są od IV kwartału 2011 r. Przeprowadzono ich 84 - 24 w Warszawie, 60 w pozostałej części województwa mazowieckiego. Objęły 74 sklepy stacjonarne i 10 internetowych.
**** MUX-1: TVP1 HD, TVP2, TVP INFO, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV, T-TV;
MUX-2: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6;
MUX-3: TVP1, TVP2 HD, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia.