Od początku tego roku pomoc finansową z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie, ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) uzyskały 153 firmy.
Z FGŚP wypłacono zaległe świadczenia pracownicze dla 2944 pracowników o wartości ponad 20,3 mln zł. Najwyższy udział w liczbie mazowieckich pracodawców, na rzecz których dokonano wypłat, mają małe firmy zatrudniające do 20 osób. Spośród 153 podmiotów w stanie niewypłacalności stanowią one grupę 102 przedsiębiorców, 44 to firmy zatrudniające od 21 do 100 osób, a siedem zatrudnia powyżej stu osób.
- Na Mazowszu problem upadłości dotyka najczęściej firmy z branż: handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych oraz przetwórstwo przemysłowe i budownictwo - mówi Tomasz Sieradz, p.o. dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie.
System pomocy dla firm w upadłości i ich pracowników
Pracownicy zatrudnieni w przedsiębiorstwach, które są niewypłacalne, mają gwarancję otrzymania wynagrodzeń i świadczeń związanych z pracą (składki na ubezpieczenia społeczne należne od pracodawców, ekwiwalenty pieniężne za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, odprawy pieniężne, odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia) z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, który od 1 stycznia br. działa w strukturach Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie. Wnioski o wypłatę niezaspokojonych świadczeń pracowniczych mogą złożyć zarówno pracownicy, jak i pracodawcy.
W Radomiu środki z Wojewódzkiego Funduszu Świadczeń Gwarantowanych wypłacono pracownikom czterech przedsiębiorstw – dwóch z branży budowlanej oraz z branż przetwórstwa przemysłowego i transportu i gospodarki magazynowej. Ponadto wypłaty takie otrzymali pracownicy firm z powiatów w naszym regionie: grójeckiego – 1 (przetwórstwo przemysłowe), kozienickiego – 1 (rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo), lipskim – 1 (budownictwo).