W czwartym okresie raportowania tj. od 1 maja do 30 czerwca 2012 roku, Instytut nie stwierdził wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski. Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą są ujemne, jednakże wartości te są dla w/w upraw wyższe od wartości krytycznych.
Najniższe wartości KBW występowały na obszarze Polski dla okresu 1 V – 30 VI 2012 r. w południowych częściach Mazowsza oraz Niziny Śląskiej, od -120 do -139 mm. Natomiast dodatnie wartości (od 20 do 40 mm) występowały w Beskidach Środkowych.
W całym sześciodekadowym okresie, najmniejszy opad atmosferyczny (od 70 do 130 mm) wystąpił w północnozachodnich rejonach Polski, na południu Mazowsza, na Wyżynie Śląsko-Krakowskiej oraz na Wyżynie Lubelskiej. Natomiast najwyższy opad zanotowano na Pojezierzu Mazurskim, Podlasiu, w Karpatach na Podkarpaciu i na Wzniesieniach Zielonogórskich (od 165 do 300 mm). W tym okresie najwyższa ewapotranspiracja wystąpiła na południu Mazowsza oraz na Wyżynie Śląsko-Krakowskiej (220-240 mm), a najniższa na Pobrzeżu Szczecińskim (185-200 mm).
Na południu Mazowsza oraz na Wyżynie Śląsko-Krakowskiej opady atmosferyczne były najniższe a ewapotranspiracja (proces parowania terenowego, obejmujący transpirację - parowanie z komórek roślinnych oraz ewaporację - parowanie z gruntu) najwyższa, stąd na tych terenach odnotowano najwyższy deficyt wody dla roślin uprawnych, sadowniczych i ogrodniczych – czytamy m.in. w raporcie Instytutu.