W 1448 roku biskup krakowski Zbigniew Oleśnicki erygował poza murami miejskimi, przy drodze błazińskiej kościół Świętego Ducha i szpital dla ubogich. Istniejący w tej chwili budynek szpitalny wzniesiony został w 1754 roku z fundacji biskupa Andrzeja Załuskiego na miejscu szpitala z XV wieku. Świątynia, zniszczona podczas I wojny światowej, została odbudowana w1922 roku. Kościół jest murowany, z kamienia łamanego; ma krótką, prostokątną nawę z węższym kwadratowym prezbiterium o kolebkowym stropie. Po raz ostatni był restaurowany w latach sześćdziesiątych XX wieku.
W kościele nie ma żadnego wyposażenia, a msza święta odprawiana jest tam tylko raz do roku.
W tym roku świątynia zostanie wyremontowana z zewnątrz – fundamenty trzeba odwodnić, a mury osuszyć i odgrzybić. Potem przyjdzie czas na generalny remont dachu, wymianę okien i drzwi oraz remont elewacji. Natomiast w przyszłym roku rozpoczną się prace w środku. Miasto do sejmikowej dotacji zamierza dołożyć 100 tys. zł.
W przyszłości w kościele św. Ducha będzie się mieścić muzeum sztuki sakralnej. Obok, w budynku dawnego szpitala mieści się od lat muzeum regionalne.
Na ratowanie zabytków radni sejmiku Mazowsza przeznaczyli 5 mln zł. Dotacje otrzymały 94 obiekty, głównie parafie rzymskokatolickie.