W województwie mazowieckim działa wiele wyspecjalizowanych szpitali, które poziomem usług zdrowotnych przyciągają pacjentów z całej Polski. W aglomeracji stołecznej na stałe mieszka i pracuje też wiele osób zameldowanych w innych województwach (szacunkowo ok. 1 mln). Za ich leczenie mazowiecki oddział NFZ powinien otrzymać zwrot środków od swoich wojewódzkich odpowiedników. Nie otrzymał. Niestety, przepisy nie przewidują możliwości jego odzyskania, nawet na drodze sądowej.
Tymczasem zmiana ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych spowodowała zmniejszenie puli dla mazowieckiego NFZ o 417 mln zł (o prawie 5 proc.). Kryterium jest bowiem głównie liczba ubezpieczonych zarejestrowanych w danym województwie. Oddział już ma problemy z bieżącym finansowaniem świadczeń ponadlimitowych.
- Nastąpiło pogorszenie sytuacji finansowej mazowieckich szpitali. W trosce o dobro pacjentów apelujemy Ministerstwa Zdrowia i posłów o zmianę algorytmu naliczania podziału środków między oddziały NFZ i wprowadzenie skutecznego mechanizmu rozliczeń między nimi - powiedziała Longina Kaczmarska, przewodnicząca Zespołu ds. Ochrony Zdrowia WKDS w Warszawie. - W naszej ocenie obecny algorytm jest niezgodny z art. 118 ust. 4 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Przyjęte na piątkowym posiedzeniu stanowisko mazowieckiej WKDS przedstawione będzie (w formie opinii) m.in.: przewodniczącemu sejmowej komisji zdrowia, prezesowi NFZ, ministrowi zdrowia oraz organom założycielskim mazowieckich szpitali.
Wojewódzkie Komisje Dialogu Społecznego są instytucjami działającymi przy wojewodach. Zajmują się rozwiązywaniem konfliktów i problemów społecznych w województwie, godząc cele pracobiorców, pracodawców z interesem publicznym. W jej skład wchodzą m.in. przedstawiciele organizacji pracodawców, związków zawodowych oraz samorządu.