Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Młodzi rolnicy i nowe technologie

mk 2012-02-05 09:27:00

Jak nas informuje Zbigniew Getler szef oddziału Mazowieckiej Izby Rolniczej w Radomiu, prawie stu młodych rolników uczestniczyło w zwoleńskim Domu Kultury w szkoleniu z zakresu nowych technologii, których zastosowanie przyczyni się do zwiększenia  wydajności  i zmniejszenia wskaźnika kosztów w produkcji zbóż i kukurydzy. Doroczne zajęcia szkoleniowe  organizuje  Rada Powiatowa Mazowieckiej Izby Rolniczej w Zwoleniu z inicjatywy jej przewodniczącego Stanisława Kacperczyka, obecnie pełniącego także funkcję prezesa Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych. Zajęcia rozpoczęły się wręczeniem na piśmie podziękowań Tadeuszowi Solarskiemu jej wieloletniemu byłemu prezesowi za wkład osobisty w efektywną  współpracę z  Mazowiecką Izbą Rolniczą na rzecz rozwoju produkcji zbóż, Jerzemu Kozińskiemu byłemu staroście zwoleńskiemu za podjętą z jego inspiracji długotrwałą współpracę i Pawłowi Kaczorowskiemu z Państwowej Inspekcji Pracy.
 

Na zdjęciu: starosta zwoleński Waldemar Urbański (z prawej) i Stanisław Kacperczyk wręczają podziękowanie Tadeuszowi Stolarskiemu.

Na początek prof. Jerzy Grabowski z Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach przybliżył uczestnikom szkolenia zmiany zachodzące w biotechnologii upraw roślin zbożowych i kukurydzy. Podkreślił, że w stosowaniu nawozów sztucznych i środków ochrony roślin obowiązuje zasada: „Dawać tak dużo na ile  jest to konieczne i tak mało, na ile jest to możliwe”. Zwrócił uwagę, że zboża ozime zawsze plonują lepiej, a wysiewając je w najbardziej dogodnych terminach, możemy zmniejszyć zużyci ziarna kwalifikowanego od 10 do 15 %. Zachęcał też do uprawy mieszanek strączkowo – zbożowych.

Na oszczędności nawożeniu i ochronie roślin, uzyskiwane dzięki zastosowaniu nowych rodzajów mieszanek nawozowych i preparatów wchłanianych dolistnie wskazywali Artur Niedobit  i Marcin Serzysko. Ekspert PZPRZ Tadeusz Szymańczak zapoznał rolników z analizą kosztów i dochodów  w latach 2004 – 2011. Wynika z nich, że dochodowość producentów zbóż i kukurydzy nadal jest minimalna, mimo wzrostu cen sprzedaży w ostatnim okresie. Ceny nawozów sztucznych i środków ochrony roślin zwiększały się corocznie.  Szczegółowa relacja ze szkolenia w najbliższym wydaniu naszego Tygodnika Radomskiego

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych