Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Mieszkańcy powiatu podziękowali za plony [ZDJĘCIA]

Starostwo Powiatowe Radom, red. K.S. 2014-09-20 12:00:00

Przy pięknej, słonecznej pogodzie odbyły się  Powiatowo-Gminne Dożynki w Taczowie w gminie Zakrzew. Święto Plonów rozpoczęła uroczysta Msza św. Liturgię uświetnił swoim śpiewem chór „Gaudium Canti” z Szydłowca. Po mszy św. barwny korowód wieńców dożynkowych przemaszerował pod scenę, gdzie odbyła się oficjalna ceremonia dożynkowa. Pięknym akcentem po odegraniu hymnu państwowego, było wypuszczenie przez Henryka Pysiaka 130 gołębi pocztowych.

Starostowie dożynek Elżbieta Pysiak ze Zdziechowa i Krzysztof Grzyb z Dąbrówki Podłężnej przekazali gospodarzom uroczystości: staroście Mirosławowi Ślifirczykowi, wójtowi Sławomirowi Białkowskiemu, przewodniczącemu Rady Powiatu Tadeuszowi Osińskiemu oraz przewodniczącemu Rady Gminy Romanowi Stępniowi upieczony z tegorocznych zbiorów chleb. Wypowiadając tradycyjną formułę, gospodarz powiatu obiecał dzielić tak, aby go dla wszystkich starczyło.

W dalszej części przedstawiciele poszczególnych gmin i miejscowości zaprezentowali wieńce dożynkowe. Przy wyborze najładniejszego brano pod uwagę przede wszystkim tradycyjne wykonanie, jego kształt, surowiec oraz przystrojenia. Najwyższe uznanie w oczach komisji pod kierunkiem Adolfa Krzemińskiego zyskał wieniec przygotowany przez mieszkańców Zakrzewskiej Woli w gminie Zakrzew. Drugie miejsce komisja przyznała mieszkańcom Wsoli z gminy Jedlińsk, a trzecie  przedstawicielom gminy Jastrzębia, czyli Zespołowi Ludowemu Bartodziejaki. 

Dożynki były okazją do wręczenia odznaczeń. Odznaczenie „Zasłużony dla Rolnictwa” otrzymali: Maciej Piskorz z Zalesic w gminie Wierzbica oraz Ryszard Kida z Wojsławic w gminie Gózd. Medale „Zasłużony dla Powiatu Radomskiego” odebrali: sekretarz gminy Zakrzew Marzenna Nosowska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Zakrzewie Zofia Maj, sadownicy Monika i Artur Marszałkowie, artysta-kabareciarz z gminy Zakrzew Tadeusz Kępka oraz rolnik z Marianowic Tomasz Bocheński.

Po części oficjalnej przed publicznością wystąpił na scenie głównej Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego. Podczas występu zobaczyliśmy i usłyszeliśmy sztandarowe pieśni i tańce nierozerwalnie związane z dorobkiem artystycznym zespołu oraz kilka nowych pozycji. Prawie dwugodzinne widowisko to popis 120 osobowej grupy artystów, którzy zachwycili zgromadzonych perfekcyjną choreografią, różnorodną barwą strojów, a także żywiołową muzyką.

Zainteresowaniem uczestników i gości - wśród nich byli m.in.: europosłanka Julia Pitera, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Mazowieckiego Bożenna Pacholczak oraz delegacja Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej na czele z Attache Yang Xi – cieszyły się m.in.: wystawa ciągników i sprzętu rolniczego z Muzeum Wsi Radomskiej oraz indywidualnych rolników, stoiska ze środkami ochrony roślin, a także z nowymi odmianami zbóż, które zaprezentował Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Radomiu. Atrakcyjne stoisko przygotował także „FIGAND”, na którym można było skosztować wszelkiego rodzaju wyrobów mleczarskich. Licznie odwiedzano też stoiska: Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego  Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania „Razem dla Radomki”, pszczelarza Adama Pysiaka z Golędzina oraz wystawę gołębi Zygmunta Sułeckiego z Gulina. 

Jak co roku, przeprowadzono konkursy nawiązujące do tradycji wsi. Największym powodzeniem cieszył się konkurs ubijania masła w masielnicy. Do zawodów zgłosiły się Aleksandra Lesisz z gm. Wolanów, Maciej Kokoszczyk z gm. Jedlińsk oraz Grzegorz Bąk z Pionek. Publiczność ze smakiem kosztowała chleb ze świeżym wiejskim masłem. Gdy masełko się robiło publiczność rozbawiał kabareciarz-artysta z Marianowic Tadeusz Kępka wraz ze swoją brygadą kosynierów i sierpaków.

Kolejnymi, równie ekscytującymi zawodami były: cięcie drewna piłą, w którym zwyciężyli Jakub Kiraga i Piotr Rusek z Jedlni w gm. Pionki oraz młócenie zboża cepem. Tu zwyciężyły dwie pary: Tadeusz Koniarczyk i Stanisław Murawski z Pionek oraz Marek Janiec i Danuta Rychel z gm. Jastrzębia.

W tym samym czasie na drugiej scenie zespoły ludowe z naszego powiatu prezentowały swoje programy artystyczne. Na małej scenie i tzw. dechach przygotowanych w Parku Historycznym odbyła się zabawa ludowa, do której przygrywały kapele: Zdzisława Kwapińskiego, Krzysztofa Rokicińskiego, Braci Tarnowskich oraz Henryka Zawadzkiego. 

Na zakończenie na scenie pojawił się Artur Gadowski z zespołem IRA, który zgromadził tłumy zarówno młodszej, jak i starszej młodzieży. Mój dom, Nie daj mi odejść Nadzieja, Ona jest ze snu - razem z wokalistą śpiewali fani grupy.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy?  POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych