Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Megainwestycja w Kozienicach idzie zgodnie z planem

Marek Wiatrak 2013-08-03 14:00:00

Aż 5 tysięcy osób będzie pracowało na terenie Elektrowni Kozienice w szczytowym momencie największej energetycznej inwestycji w Europie, jaką jest obecnie budowa najnowocześniejszego bloku energetycznego o mocy 1075 MW. – Najważniejsze, że inwestycja idzie zgodnie z harmonogramem – cieszy się prezes Grupy Kapitałowej Enea, Krzysztof Zamasz. W piątek budowę wizytował minister Skarbu Włodzimierz Karpiński.

W ziemię starorzecza Wisly wbitych zostanie 1600 żelbetowych pali

- To ogromne wyzwanie inwestycyjne, projektowe i inżynieryjne. Pokazuje synergie polityki państwa z celami jakie osiąga Enea. Chodzi o dbanie o biznesowy interes grupy, czyli także Skarbu Państwa, zabezpieczenie bezpieczeństwa energetycznego Polski w oparciu o własne surowce i dbałość o ochronę środowiska – wymieniał minister Karpiński, chwaląc załogę i szefostwo grupy Enea i jej kooperantów.

Ponad 16 kilometrów pali w ziemi

Inwestorem z ramienia skarbu pańśtwa jest jest Enea, wykonawcami zaś konsorcjum Polimex-Mostostal oraz Hotachi. Na placu budowy wbito już 1100 żelbetowych pali, które wzmocniły grunt, a ich łączna dlugosć wynosi ponad 16 km. W sumie bedzie ich 1600. Wbijane są, ze wzgledów bezpieczeństwa, gdyz blok wznoszony jest na terenie sarirzeca Wisły. Ponad 20 metrów pod ziemią jest mini złoże wegla brunatnego.

Wkrótce rozpoczęte zostaną prace przy budowie chłodni kominowej, kotła i Instalacji Odsiarczania Spalin (IOS). Na utwardzonej palami powierzchni zbudowane zostaną główne obiekty nowego bloku Elektrowni Kozienice, w tym: kotłownia, maszynownia, budynek urządzeń elektrycznych, zbiorniki retencyjne popiołów oraz galeria nawęglania.

W sumie obszar budowy bloku zajmuje 24 hektary ziemi. Minister Karpiński rozpoczął wczoraj akcję sadzenia drzewek pn. "Wytwarzamy las". W jej ramach ma zostać zasadzonych 1075 drzew, czyli tele ile megawatów bedzie wytwarzał budowany blok energetyczny. - A lasy w wokół Kozienic są pieknę, biegalismy wczoraj po nich - zachwalał dyrektor Zamasz i podkreślał spełnienie przez inwestycje wszystkich surowych norm ochrony srodowiska.?

- Budowa postępuje w oparciu o uzgodniony z wykonawcą harmonogram – mówi Krzysztof Sadowski, Prezes ENEA Wytwarzanie S.A. – Jestem dumny, że pomimo trudnej sytuacji w całej  branży świetnie sobie radzimy z realizacją tak ambitnego projektu – dodaje Prezes Sadowski.

Ogromne przedsięwzięcie

– Nowy blok w Kozienicach jest ważną inwestycją w polską energetykę. Wykorzystuje wysokosprawną, innowacyjną technologię, spełniając najostrzejsze europejskie kryteria ochrony środowiska - mówi Krzysztof Zamasz, Prezes ENEA S.A. – Inwestycja ma istotne znaczenie dla Grupy ENEA, regionu kozienickiego i bezpieczeństwa energetycznego kraju – podkreśla Prezes Zamasz. 

Obecnie przy budowie nowego bloku pracuje 150 osób. Wraz z postępami prac, zatrudnienie będzie się szybko zwiększać. – W kulminacyjnym momencie budowy, w latach 2-15-2016, przez okres 6-8 miesięcy kiedy ruszy montaż wszelkich instalacji, budowa systemu komunikacji na budowie będzie pracować ponad 2,5 tysiąca osób – informuje Piotr Szmaj dyrektor pionu budowy bloku w Enea Wytwarzanie. – To oznacza, że wraz z obecną załogą na terenie Elektrowni Kozienice będzie jednocześnie pracować 5 tysięcy ludzi. Ogromne przedsięwzięcie! – dodaje prezes Zamasz. Jak powiedział w rozmowie z reporterem Radom24.pl po zakończeniu inwestycji w 2017 r. zapewni ona dodatkowych 200 miejsc pracy. 

- A nie liczymy tu osób zatrudnionych przez kooperantów w kraju i na świecie. Np. pracują dla nas nie tylko najlepsze i największe biura projektowe w Polsce, ale też w Niemczech, Japonii, Indiach czy Finlandii. Obecnie pracuje dla nas 400 projektantów z branży budowlanej – wymienia dyrektor Szmaj. 

Blok stabilizatorem systemy

Zgodnie z planem inwestycji jeszcze w tym roku ruszy budowa chłodni kominowej, fundamentów kotła wraz z pylonami komunikacyjnymi i fundamentów Instalacji Odsiarczania Spalin (IOS).  W 2014 roku rozpocznie się montaż konstrukcji kotła i budynku maszynowni. W kolejnych etapach zrealizowane zostaną: instalacja przygotowania wody, elektrofiltr oraz plac nawęglania, w połowie 2016 roku planowany jest rozruch próbny. Energia z nowego bloku zasili krajowy system energetyczny za cztery lata,  w 2017 roku.

Nowy blok energetyczny, który powstaje w Świerżach Górnych będzie miał moc 1075 MW. Dzięki swoim parametrom stanie się stabilizatorem krajowego systemu energetycznego. Po ukończeniu budowy, ENEA Wytwarzanie S.A. będzie dysponować największą, najsprawniejszą oraz najnowocześniejszą w kraju jednostką wytwórczą opalaną węglem kamiennym. 

ENEA Wytwarzanie S.A. to obszar wytwarzania Grupy ENEA. Liderem całego segmentu jest Elektrownia Kozienice - największy krajowy wytwórca energii elektrycznej wykorzystujący do jej produkcji węgiel kamienny. Elektrownia. zatrudnia ponad 2300 pracowników. Dysponuje 10 wysokosprawnymi blokami energetycznymi o łącznej mocy osiągalnej 2905 MW. Należy do najefektywniejszych producentów prądu w Polsce, posiada ok. 8 % udział w rynku produkcji energii elektrycznej.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych