Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Mazowsze szykuje się do nowego programowania unijnego

kk, Marta Milewska 2013-10-05 12:31:00

Trwają cały czas prace nad nowymi programami wsparcia unijnego dla województw. Mazowszu udało się na tym etapie wynegocjować na kolejne lata ponad 3,3 mld euro. Jest już propozycja przyszłego regionalnego programu operacyjnego. Stawia on zgodnie z wytycznymi UE przede wszystkim na wsparcie rozwoju gospodarki dokonaniami nauki oraz na ochronę środowiska. Jest jednak szansa na inwestycje drogowe czy w służbę zdrowia. Poza tym nowe RPO to także działania z zakresu zmniejszania bezrobocia czy wychodzenia z ubóstwa.

 

Ważne w całym procesie są prace nad Kontraktem Terytorialnym zawieranym między samorządem województwa a Rządem. Regionalne spotkania to kolejny etap konsultacji nad najważniejszymi dla Mazowsza dokumentami. Wśród głównych inwestycji wskazanych w projektach Planu Zagospodarowania Przestrzennego oraz Kontraktu Terytorialnego są modernizacja linii kolejowej nr 8 na odcinku Warka – Radom, budowa drogi ekspresowej S12 (granica województwa łódzkiego – Radom – granica województwa lubelskiego) oraz budowa obwodnicy Radomia S7 (Jedlińsk – Młodocin).

Jak będzie wyglądać RPO WM 2014-20

Mazowsze nie jest już traktowane jako region słabiej rozwinięty. Siłą rzeczy może liczyć na mniejsze wsparcie z UE. Udało się jednak wynegocjować kwotę ok. 3,3 mld euro. Do programu operacyjnego (na poziomie województwa) trafi ponad ok. 1,9 mld euro, zaś o kolejnych ok. 1,4 mld euro (z funduszy strukturalnych EFS i EFRR) beneficjenci z Mazowsza będą mogli ubiegać się w programach krajowych. 

Zmianą jest też zakres samego regionalnego programu operacyjnego. Będzie łączył w sobie inwestycje, które do tej pory były w dwóch programach (RPO i POKL). Czyli na Mazowszu powstanie jeden program operacyjny, w którym znajdą się środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). W jednym programie będą więc tzw. projekty twarde i miękkie.

Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej wsparciem finansowym mają być objęte przede wszystkim działania związane z pobudzaniem gospodarki, zastosowaniem dokonań naukowych w biznesie i wspieraniem przedsiębiorców. Unia Europejska mocno stawia nadal na odnawialne źródła energii.

Poziom dofinansowania będzie sięgał maksymalnie 80 proc. (dotychczas mogło to być 85 proc.). Poza tym duża część projektów ma być realizowana nie w oparciu o dotacje, ale na bazie finansowania zwrotnego, czyli pożyczek. Już teraz część inwestycji (np. rewitalizacja miast i projekty związane z ekonomią energetyczną) powstaje w ramach takiego wsparcia. Na Mazowszu funkcjonują już inicjatywy JESSICA i JEREMIE.

O wyborze projektu będzie w pewnej mierze decydować ich zgodność z inteligentnymi specjalizacjami. Każde z województw miało je wskazać dla swojego regionu. Nie są to sztuczne twory, ale wskazówki, na co stawiać w potencjale gospodarczym i intelektualnym – tak, by rozwijać mazowiecką innowacyjność. – nie tylko w kontekście wykorzystania środków unijnych.

Nowością są również ZIT i RIT, czyli Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (Warszawa z obszarem metropolitalnym) i stworzony na ich wzór Regionalny Instrument Terytorialny (indywidualnie dopasowany do każdego z subregionów – Radomia, Ciechanowa, Płocka, Ostrołęki i Siedlec). Mają to być narzędzia, które pozwolą podejść do pewnych inwestycji w sposób ponadsamorządowy. Są takie obszary, w których liczy się porozumienie między samorządami i wspólna inicjatywa – np. przy projekcie kanalizacyjnym czy drogowym przebiegającym przez kilka gmin. Pozwoli to elastycznie i indywidualnie (czyli z punktu widzenia danego subregionu) podchodzić do projektów.

Beneficjenci będą decydowali, czy startują ze swoim projektem w otartych konkursach, czy starają się o dofinansowanie w ramach ZIT / RIT.

Poza tym z Funduszu Spójności powinny być finansowane inwestycje związane z gospodarką odpadami, wsparcie rozwoju odnawialnych źródeł energii, a także budowy regionalnego systemu zarządzania energią i mediami (smart grid).

Wszelkie podejmowane działania muszą być adekwatne do realnych potrzeb regionu. Zostały one wskazane w zaktualizowanej Strategii Rozwoju Województwa Mazowieckiego, a ich diagnoza oparta jest m.in. na wynikach konsultacji społecznych prowadzonych już od 2011 r. w całym województwie. Drugim dokumentem, który wyznacza politykę regionalną jest Strategia Europy 2020. Jej ustalenia mają swoje odzwierciedlenie w Planie Zagospodarowania Przestrzennego i w Kontrakcie Terytorialnym. Wszystkie te dokumenty mają wpływ na ostateczny kształt Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. 

Proponowane przez samorząd województwa obszary wsparcia – z podziałem na osie priorytetowe
 
I OŚ PRIORYTETOWA

Innowacyjność i przedsiębiorczość

Wsparcie regionalnej infrastruktury badawczej
 
Wzrost wykorzystania innowacyjnej działalności badawczej i rozwojowej w przedsiębiorczości
 
Wzmocnienie współpracy gospodarki i nauki
 
Wzrost konkurencyjności i innowacyjności mazowieckich
 
Inwestycje w infrastrukturę edukacyjną i szkoleniową
 
 
II OŚ PRIORYTETOWA Wzrost e-potencjału Mazowsza

Rozwój e-technologii w przedsiębiorstwach
 
Zwiększenie dostępności i jakości e - usług publicznych dla obywateli
 
 
III OŚ PRIORYTETOWA

Przejście na gospodarkę niskoemisyjną

Zwiększenie udziału niekonwencjonalnych, w tym odnawialnych źródeł energii w ogólnej produkcji energii
 
Poprawa efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji CO2
 
Wspieranie strategii niskoemisyjnych, w tym zmniejszenie uciążliwości transportu w mieście
 
 
IV OŚ PRIORYTETOWA

Gospodarka przyjazna środowisku i społeczeństwu

Zapobieganie katastrofom naturalnym i minimalizowanie ich skutków
 
Zmniejszenie ilości składowanych odpadów na Mazowszu
 
Zmniejszenie dysproporcji w dostępie do usług komunalnych w zakresie gospodarki-wodnościekowej
 
Poprawa systemów zarządzania i monitoringu środowiska oraz ochrona dziedzictwa przyrodniczego
 
Ochrona, promocja i rozwój dziedzictwa kulturowego
 
Rewitalizacja przestrzeni miejskiej i wiejskiej ukierunkowana na rozwiązywanie zdiagnozowanych problemów społecznych
 
Rekultywacja i remediacja zdegradowanej przestrzeni miejskiej oraz poprawa stanu środowiska miejskiego
 
Inwestycje w infrastrukturę zdrowotną i społeczną
 
 
V OŚ PRIORYTETOWA

Rozwój regionalnego systemu transportowego

Poprawa spójności regionalnej sieci drogowej z siecią TEN-T oraz zwiększenie dostępności wewnętrznej i zewnętrznej
 
 
VI OŚ PRIORYTETOWA

Rozwój rynku pracy

Zwiększenie aktywności zawodowej osób pozostających bez zatrudnienia na mazowieckim rynku pracy, w szczególności osób z grup defaworyzowanych
 
Zwiększenie roli MŚP w kreowaniu nowych miejsc pracy na regionalnym rynku pracy
 
Wsparcie procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych w regionie
 
Wsparcie wydłużenia aktywności zawodowej
 
 
VII OŚ PRIORYTETOWA

Wspieranie włączenia społecznego i walka z ubóstwem

Zmniejszenie skali wykluczenia społecznego, ubóstwa i zwiększenie zatrudnienia przez aktywizowanie osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz działania profilaktyczne
 
Zwiększenie dostępu do usług opieki zdrowotnej i usług społecznych,  tworzących szansę włączenia społecznego i/lub zatrudnienia
 
Podniesienie jakości i zwiększenie zakresu zadań realizowanych przez podmioty ekonomii społecznej w obszarze integracji społecznej i zawodowej
 
 
VIII OŚ PRIORYTETOWA

Edukacja dla rozwoju regionu

Poprawa dostępności i jakości edukacji przedszkolnej i kształcenia ogólnego
 
Poprawa jakości kształcenia zawodowego młodzieży
 
Zwiększenie uczestnictwa osób dorosłych w kształceniu i szkoleniu

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych