Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Mazowsze: śmieci są odbierane w każdej gminie

kk, MUW 2013-07-02 18:19:00

Wojewoda Jacek Kozłowski i Adam Ludwikowski, wojewódzki inspektor ochrony środowiska, podczas konferencji prasowej na temat gospodarowania odpadami przez mazowieckie gminy. We wszystkich gminach województwa mazowieckiego odpady są odbierane od mieszkańców na bieżąco. 87 proc. samorządów podpisało umowy na odbieranie i gospodarowanie odpadami. Kolejne zrobią to w lipcu lub czekają na rozstrzygnięcia Krajowej Izby Odwoławczej, są to m.in.: Warszawa, Radom, Otwock, Raszyn i Łomianki. Od 16 lipca Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie będzie sprawdzać wybrane gminy pod kątem realizowania postanowień ustawy.

Fot. MUW

Z 314 gmin umowy do tej pory podpisały 272, a 13 ma zrobić to do końca tygodnia, kolejne 13 do końca lipca. 15 gmin czeka na rozstrzygnięcie Krajowej Izby Odwoławczej, a jedna nie zorganizowała przetargu. Wszystkie gminy deklarują, że odpady są odbierane. Z pozostałych 42 samorządów - w okresie przejściowym - 12 zastosowało „wariant warszawski” (odbieranie śmieci na dotychczasowych zasadach, faktury reguluje gmina), 3 metodę „in house” (wykorzystanie zakładu budżetowego gminy), a 27 zleciło odbiór odpadów z wolnej ręki.

16 lipca rozpoczną się kontrole Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie. Mogą się ich spodziewać gmina Jednorożec, która jako jedyna na Mazowszu nie ogłosiła przetargu (metoda „in house”), a także 6 samorządów, które ustaliły najniższe stawki za odbieranie i gospodarowanie odpadami. Reszta przewidzianych do sprawdzenia gmin zostanie wytypowana tak, aby uzyskać przekrojowy obraz sytuacji w województwie.

Według ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach od 1 lipca 2013 r. wszyscy będą objęci opłatą za wywóz śmieci, co powinno wpłynąć na zmniejszenie liczby dzikich wysypisk. Z inicjatywy wojewody ruszyły patrole policji ze strażami miejskimi (gminnymi) oraz leśnymi, a także strażą rybacką i Kampinoskiego Parku Narodowego. Będą one monitorować lasy oraz istniejące wysypiska - dzikie i legalne. Wojewoda występuje do samorządów oraz organizacji społecznych, aby we współpracy z Lasami Państwowymi w okresie jesiennym przeprowadzić szeroko zakrojoną akcję sprzątania miejsc zaśmieconych, szczególnie dzikich wysypisk.

W województwie mazowieckim wdrażanie postanowień ustawy monitoruje specjalny zespół, do którego zadań należy m.in. identyfikacja obszarów zagrożonych procederem wywożenia odpadów do lasów. W 2012 roku zebrano z terenów leśnych blisko 10 tys. m³ odpadów, co kosztowało niemal 2 mln złotych. W skład zespołu monitorującego wchodzą przedstawiciele m.in. Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych, stołecznej i wojewódzkiej komendy policji oraz Państwowej Straży Rybackiej.

Ponadto uruchomiona została bezpłatna całodobowa infolinia 987 (lub e-mail: kryzys@mazowieckie.pl), na którą mieszkańcy województwa mazowieckiego mogą zgłaszać przypadki zabierania kontenerów przez firmy zajmujące się wywozem śmieci. Zgłoszenia są na bieżąco sprawdzane, a sytuacja monitorowana.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych