– Analiza Eurostatu nie pozostawia cienia wątpliwości. W ostatnich latach najszybciej rozwijającym się regionem w Europie było właśnie Mazowsze. Jak wskazuje Markku Markkula, szef Komitetu Regionów, na sukces naszych regionów przekłada się m.in. jakość systemu edukacji oraz wysoka kultura przedsiębiorczości i oczywiście sprawne wykorzystanie środków unijnych. W tym kontekście pomysły na podział województwa, które dziś jest liderem rozwoju, brzmią już nie tylko absurdalnie, ale i groźnie – podkreślił marszałek Adam Struzik.
Opublikowane przez Europejski Urząd Statystyczny badania dotyczą lat 2008-2013. W tym okresie najwyższy wzrost PKB na jednego mieszkańca w stosunku do średniej unijnej odnotowano w dwóch stołecznych regionach: Polski – Mazowszu oraz Słowacji – Kraju Bratysławskim.
W 2013 r. województwo mazowieckie jako jedyny polski region przekroczyło próg 75 proc. średniej unijnej, jeśli chodzi o PKB. W ciągu pięciu lat, wzrost PKB na mieszkańca wyniósł na Mazowszu aż 24 procent. W tym czasie, czternaście polskich województw pozostało w grupie 80 unijnych regionów poniżej średniej UE. Najwolniej spośród polskich regionów rozwijały się zachodniopomorskie, opolskie i świętokrzyskie.
Województwo mazowieckie to największy i, co potwierdzają ostatnie badania, najdynamiczniej rozwijający się region. Wszystko to dzięki dogodnemu położeniu, silnemu powiązaniu gospodarczemu z innymi regionami unijnymi, dobrze rozwiniętej sieci komunikacyjnej, a także wysokiemu poziomowi edukacji. Rozwojowi Mazowsza sprzyja także obecność największego w Polsce miasta Warszawy. To właśnie Mazowsze przyciąga największą liczbę zagranicznych inwestorów. Obecnie na terenie województwa mazowieckiego działa ok. 660 firm zagranicznych. Mazowsze to także lider jeśli chodzi o wykorzystanie funduszy unijnych.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>