Plan zakłada dalsze skracanie czasu dojazdu karetki do pacjenta. Utworzono pięć nowych miejsc wyczekiwania zespołów ratownictwa medycznego (Radom - Glinice, Głowaczów, Policzna, Jabłonna, Leoncin), przy zachowaniu 122 dotychczasowych. Utrzymana zostanie obecna liczba zespołów - 178,75 w województwie. Zgodnie z ubiegłorocznymi zapowiedziami, zmniejszono liczbę rejonów operacyjnych z dyspozytorniami. Z dotychczasowych 29 utworzonych będzie sześć. Tym samym zwiększono ich zasięg oraz liczbę karetek dostępnych dla dyspozytora w rejonie: Radom - 22; Warszawa - 65,25; Płock - 28; Siedlce - 19,5; Ostrołęka - 19; Grójec - 25. Ułatwi to ich wykorzystanie w przypadku, gdy najbliższa będzie zajęta oraz w razie wypadków masowych. Konsolidacja wiąże się też z poprawą możliwości inwestycyjnych w sprzęt i szkolenia załóg.
Zmiany będą wdrażane elastycznie. Początkowo tam, gdzie to potrzebne, utrzymane zostaną dotychczasowe dyspozytornie - do czasu pełnego dostosowania łączności i bezpiecznego funkcjonowania centrów dyspozytorskich. Rekomendujemy podmiotom, które będą ubiegać się o obsługę ratowniczą w dużych rejonach (w ramach tegorocznego konkursu NFZ) zawieranie umów podwykonawstwa z dysponentami zespołów, którzy dotąd obsługiwali mniejsze rejony. Pozwoli to w pełni wykorzystać istniejące karetki i zachować miejsca pracy - podkreślił wojewoda. Wydział Zdrowia urzędu wojewódzkiego będzie kontynuował szkolenia dla dyspozytorów medycznych, które organizuje, jako jedyny w kraju. Szkolenia pozwalają wyeliminować błędy w dysponowaniu karetkami w nietypowych lub trudnych przypadkach. Liczymy, że będą miały większą frekwencję, niż dotąd. - powiedział Michał Borkowski, pełnomocnik wojewody ds. ratownictwa medycznego. Wsparciem służy także lekarz koordynator ratownictwa medycznego, dyżurujący całodobowo w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Aby pomóc samorządom w przystosowaniu się do zmian, w tym do zmniejszenia liczby rejonów z 43 do sześciu, nowy system ratownictwa medycznego wprowadzany był dwuetapowo - w 2011 r. (do 29 rejonów) i w 2012 r. Planowane jest dalsze zwiększanie środków na ratownictwo medyczne - o 1,6 proc. w 2012 r. w porównaniu z rokiem ubiegłym (o 46,7 proc. w porównaniu z 2007 r.) - do 230 mln zł. Doskonalona będzie współpraca z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Na Mazowszu mamy dwa eurocoptery, które stacjonują w Warszawie i w Płocku, a także dwie sezonowe karetki wodne (Zegrze i Płock). Każda dyspozytornia już posiada spis miejsc przystosowanych do startów i lądowań oraz mapę zasięgu śmigłowców stacjonujących w sąsiednich województwach.
Przygotowując Plan brano pod uwagę m.in.: wskaźnik ministra zdrowia jednego zespołu ratownictwa medycznego na 33 tys. mieszkańców, liczbę mieszkańców w rejonie operacyjnym, a także średnią liczbę wyjazdów przypadających na jeden zespół - z uwzględnieniem statystyki dziennej i nocnej. Istotne były także dane przedstawiające wykorzystywanie zespołów (zajętość procentowa w ciągu doby / miesiąca) oraz statystyki zdarzającego się wciąż niestety w niektórych rejonach wykorzystania karetek niezgodnie z ich przeznaczeniem (jako transporty międzyszpitalne lub zamiast nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej).
Plan będzie również szczegółowo przedstawiamy na tradycyjnych już spotkaniach wojewody z prezydentami miast, burmistrzami i wójtami, organizowanych w delegaturach Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego - w lutym i marcu br. Szczegółowy wykaz rejonów operacyjnych i miejsc wyczekiwania dostępny jest na www.mazowieckie.pl w zakładce Zdrowie (Ratownictwo Medyczne).