Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Mazowieccy działacze SLD zabierają głos w sprawie usuwania krzyży w Komendzie Miejskiej Policji

kk 2013-08-29 11:10:00

Po miejskiej organizacji SLD głos w sprawie ostatnich wydarzeń mających miejsce w Komendzie Miejskiej Policji w Radomiu zabrały mazowieckie struktury partii. Przypomnijmy, że na początku sierpnia grupa anonimowych policjantów skierowała pismo do Cezarego Popławskiego, komendata wojewódzkiego oraz Kurii Biskupiej w Radomiu, w którym skarżyła się, że komendant Karol Szwalbe nakazał zdjąć im krzyże ze ścian oraz namawiał ich żeby nie uczestniczyli w pielgrzymce na Jasną Górę.

 

Fot. SLD

Oto treść listu otwartego, który wystosowali działacze wojewódzcy SLD na Mazowszu:

W ostatnim czasie z ogromnym zaskoczeniem obserwujemy działania niektórych środowisk politycznych i kościelnych w sprawie suwerennej decyzji Komendanta Miejskiego Policji w Radomiu, insp. Karola Szwalbe, o zdjęciu krzyża – jako symbolu religijnego – ze ściany we własnym gabinecie.

Większość Polaków i Polek, przynajmniej w formie deklaratywnej, jest przywiązana do katolicyzmu. Jednakże, szanując religijne przekonania obywateli, nie wolno pozwalać, aby wyrażały się one w dyskryminacji innych. Państwo Polskie powinno dążyć do tego, aby nie faworyzować żadnego wyznania. Demokracja nie oznacza po prostu, ze poglądy większości muszą przeważać: musi być osiągnięta równowaga, która zapewni słuszne i właściwe traktowanie mniejszości i nie będzie się wiązała z nadużyciem dominującej pozycji jednej religii.

Lewica broni zagrożonych przez dominację Kościoła katolickiego praw mniejszości religijnych i osób niewierzących do równego traktowania przez instytucje państwowe. Rozumiemy przez to, że wszyscy mieszkańcy naszego kraju powinni mieć zagwarantowaną wolność sumienia i wyznania. Zwłaszcza, gdy odwiedzają oni urzędy państwowe, w których nie powinno być miejsca dla żadnych symboli religijnych. Ta zasada powinna dotyczyć symboli wszystkich wyznań bez wyjątku.

Kościół katolicki broni wartości chrześcijańskich, które są z całą pewnością nierozerwalnie związane z historią Polski. Ale z historią Polski równie mocno związana jest też tolerancja religijna i życzliwość wobec przedstawicieli innych wyznań, jak również osób niewierzących. Ta właśnie tolerancja stanowi niezbywalną część tradycji całego narodu polskiego, z czego powinniśmy być, jako Polacy, dumni.

Kościół i państwa demokratyczne świata zachodniego długo uczyły się zasady rozdziału tego, co religijne, od tego, co świeckie. W nauczaniu społecznym papieża Polaka, Jana Pawła II, zagadnienia dotyczące rozdziału państwa od kościoła zostały podporządkowane przede wszystkim problematyce praw człowieka, w których główne miejsce zajmowała wolność religijna.

Wszyscy, którzy za pomocą symboli religijnych walczą teraz z tą wolnością, walczą z zasadą równości, tak głęboko zakorzenionym w doktrynie państwa demokratycznego. Walczą z wolnością sumienia każdego Polaka, narzucając wielu osobom wybór światopoglądowy, nie respektując prawa do wyznawania „własnej” prawdy.  A to już mały krok do „pogardzania” wszystkim, co niekatolickie. Czy zatem zdjęcie symbolu religijnego w pomieszczeniu instytucji państwowej, jaką jest Policja, jest obrazą uczuć religijnych wszystkich Polaków? Neutralność ideologiczna państwa jest podstawową wartością porządku społecznego. Zgodnie z zapisami konkordatu, Rzeczpospolita Polska i Kościół Katolicki pozostają od siebie niezależne i autonomiczne w każdej dziedzinie. Naciski hierarchii kościelnej na władze państwowe są przejawem ataku na ład i porządek w Rzeczpospolitej. Polska nie może być krajem wyznaniowym, w którym podporządkowuje się prawo wszystkich obywateli wymogom jednego Kościoła.


Wyzwania stojące przed naszym krajem domagają się solidarnej współpracy wszystkich, niezależnie od opcji politycznej i światopoglądu. Powinniśmy budować takie państwo, które dostrzega istotne sprawy całego narodu i zarazem broni praw jest jednocześnie wrażliwe na nierówne traktowanie wszelkich mniejszości w Polsce.


Józef Oleksy – b. Marszałek Sejmu RP,
b. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji

Krzysztof Janik – b. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji

Włodzimierz Czarzasty  - Przewodniczący SLD Mazowsze         

Grzegorz Pietruczuk – Przewodniczący Klubu Radnych SLD
Sejmiku Województwa Mazowieckiego

Leszek Rejmer – Przewodniczący SLD w Radomiu,
Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego

O reakcji miejskich struktur SLD pisaliśmy tutaj .

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych