– Serdecznie dziękuję za zaufanie i ponowny wybór na wiceprezesa – powiedział marszałek Adam Struzik, dodając: – Jestem dumny, że wspólnie możemy służyć rozwojowi samorządności w Polsce.
W obradach samorząd województwa mazowieckiego reprezentowali także przewodniczący sejmiku województwa Ludwik Rakowski, wiceprzewodniczący Tomasz Kucharski oraz członek zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska.
– Posiedzenie Związku Województw RP było pierwszym po wyborach samorządowych i uczestniczył w nim komplet delegatów – 64 osoby. Sytuacja jest ciekawa w wymiarze politycznym, stąd wybór zarządu miał kluczowe znaczenie dla dalszego funkcjonowania związku. Trudno sobie wyobrazić jego funkcjonowanie, gdyby był pat. Udało się jednak dojść do konsensusu i w tej chwili mamy w zarządzie trzy osoby związane z PiS-em – w tym dwóch wiceprezesów, i czterech ze środowisk związanych z Koalicją Obywatelską i PSL-em – prezesa, jednego wiceprezesa i dwóch członków zarządu – podsumowuje marszałek Adam Struzik. – Mimo różnych trudności i emocji politycznych oceniam to posiedzenie jako dobrze rokujące na przyszłość. Trzeba pamiętać, że związek jest ważną instytucją i w wymiarze wewnątrzkrajowym, i międzynarodowym, bo ma silną reprezentację w Komitecie Regionów w Brukseli, a tam wkraczamy w decydującą fazę prac nad nową perspektywą finansową, co z punktu widzenia naszych samorządów jest bardzo ważne. Mam też nadzieję, że związek będzie w tym pluralistycznym składzie bronił takich zasad jak dobro wspólne, solidarność, pomocniczość - dodaje.
Czym jest Związek Województw Rzeczpospolitej Polskiej?
Powołany w 2002 r. Związek Województw RP to dobrowolne stowarzyszenie wszystkich polskich województw samorządowych.
Podstawowym działaniem związku jest rozwój demokracji na szczeblu lokalnym i regionalnym oraz ochrona i rozwój samorządności w Polsce. Stowarzyszenie reprezentuje interesy województw na forum ogólnopaństwowym i międzynarodowym, podejmuje inicjatywy służące decentralizacji uprawnień na rzecz samorządów, a także inicjuje i opiniuje projekty aktów prawnych dotyczących samorządu terytorialnego. Stowarzyszenie podejmuje również inicjatywy wpływające na rozwój społeczno-gospodarczy województw. Podejmuje współpracę międzynarodową na poziomie regionów co służy wymianie doświadczeń i dobrych praktyk.
Jego najwyższą władzą jest Zgromadzenie Ogólne, złożone z 64 reprezentantów 16 województw – po 4 osoby z każdego województwa: marszałek, przewodniczący sejmiku oraz dwóch radnych. Organem wykonawczym jest zarząd, który reprezentuje związek na zewnątrz. Zarząd składa się z prezesa, trzech wiceprezesów oraz trzech członków zarządu.