Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Mamy problem z gospodarką osadową?

Starostwo Powiatowe w Radomiu, rc 2014-11-02 18:00:00

Starostwo Powiatowe w Radomiu wspólnie z Instytutem Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej oraz firmą „EXPERT F” zorganizowali specjalistyczne seminarium poświęcone gospodarce osadowej. W spotkaniu wzięli udział między innymi samorządowcy z powiatu radomskiego, przedsiębiorcy, przedstawiciele zakładów komunalnych oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. 

Mirosław Ślifirczyk, radomski starosta

- W naszym powiecie jest to poważny problem, ponieważ istnieje aż 27 oczyszczalni. Większość z nich odprowadza oczyszczoną wodę bezpośrednio do rzek – powiedział podczas seminarium starosta radomski Mirosław Ślifirczyk i dodał, że wielką troską jest to, by po pierwsze odprowadzać dobrze oczyszczoną wodę, a po drugie właściwie zagospodarować osady powstałe po oczyszczaniu.

- Te, które nie zawierają metali ciężkich, czy substancji szkodliwych są łatwe do zagospodarowania, ponieważ osuszone mogą być używane jako nawóz do użyźniania gleb. Większy problem stanowią te, które są zanieczyszczone i to było powodem organizacji tego seminarium - wyjaśnił.

Wśród zaproszonych gości był prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Dąbrowski, który poruszył kwestię finansowania inwestycji komunalnych w zakresie gospodarki wodno-ściekowej w Polsce w latach 2014 – 2020. Podkreślił, że jest to zagadnienie priorytetowe, jeśli chodzi o finansowanie z Wojewódzkiego Funduszu. 

Z kolei prof. Jolanta Podedworna z Politechniki Warszawskiej mówiła o współczesnych tendencjach zmian w zakresie gospodarki osadowej z uwzględnieniem uwarunkowań prawnych. Pani profesor zapewniła, że jeśli chodzi o gospodarkę wodno-ściekową, osuszanie, gospodarowanie osadami ściekowymi, to w 2016 roku przepisy mocno się zaostrzą.

Ciekawostką spotkania była prezentacja urządzenia do suszenia osadów ściekowych metodą cienkowarstwową. Nowoczesną technologię suszarni taśmowej omówił dr Piotr Krawczyk z Politechniki Warszawskiej. 

Na zakończenie seminarium zainteresowani nową technologią mogli skorzystać z wyjazdu technicznego na teren już działającej instalacji Oczyszczalni Ścieków w Błoniu. 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych