- W naszym powiecie jest to poważny problem, ponieważ istnieje aż 27 oczyszczalni. Większość z nich odprowadza oczyszczoną wodę bezpośrednio do rzek – powiedział podczas seminarium starosta radomski Mirosław Ślifirczyk i dodał, że wielką troską jest to, by po pierwsze odprowadzać dobrze oczyszczoną wodę, a po drugie właściwie zagospodarować osady powstałe po oczyszczaniu.
- Te, które nie zawierają metali ciężkich, czy substancji szkodliwych są łatwe do zagospodarowania, ponieważ osuszone mogą być używane jako nawóz do użyźniania gleb. Większy problem stanowią te, które są zanieczyszczone i to było powodem organizacji tego seminarium - wyjaśnił.
Wśród zaproszonych gości był prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Dąbrowski, który poruszył kwestię finansowania inwestycji komunalnych w zakresie gospodarki wodno-ściekowej w Polsce w latach 2014 – 2020. Podkreślił, że jest to zagadnienie priorytetowe, jeśli chodzi o finansowanie z Wojewódzkiego Funduszu.
Z kolei prof. Jolanta Podedworna z Politechniki Warszawskiej mówiła o współczesnych tendencjach zmian w zakresie gospodarki osadowej z uwzględnieniem uwarunkowań prawnych. Pani profesor zapewniła, że jeśli chodzi o gospodarkę wodno-ściekową, osuszanie, gospodarowanie osadami ściekowymi, to w 2016 roku przepisy mocno się zaostrzą.
Ciekawostką spotkania była prezentacja urządzenia do suszenia osadów ściekowych metodą cienkowarstwową. Nowoczesną technologię suszarni taśmowej omówił dr Piotr Krawczyk z Politechniki Warszawskiej.
Na zakończenie seminarium zainteresowani nową technologią mogli skorzystać z wyjazdu technicznego na teren już działającej instalacji Oczyszczalni Ścieków w Błoniu.