We wtorek w urzędzie marszałkowskim odbyło się spotkanie poświęcone tej kwestii. Wzięli w nim udział wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, prezes Mazowieckiej Agencji Energetycznej Bartosz Dubiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Dąbrowski, a także dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej w Ministerstwie Gospodarki Janusz Pilitowski.
– Jest to bardzo ważny temat nie tylko dla Mazowsza, ale i całego kraju. Ustalenia zawarte w ustawie dotyczą tego, jak państwo będzie wspierało wdrożenie odnawialnych źródeł energii. Ta ustawa pokazuje, że każdy może produkować energię – nie tylko dla siebie, ale i na sprzedaż – powiedziała wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.
Na Mazowszu istnieją sprzyjające warunki do rozwoju OZE. Warto więc ten trend wspierać i współpracować na różnych poziomach. Priorytetem na najbliższe lata jest m.in. opracowanie programu gospodarki niskoemisyjnej z uwzględnieniem efektywności energetycznej. Innowacyjnym podejściem do OZE jest również planowana budowa pierwszych na Mazowszu spółdzielni energetycznych, które byłyby odpowiedzią na ideę prosumencką.
Idea prosumenta jest prosta. Każdy z nas może być zarówno producentem, jak i konsumentem energii. Konsumentami jesteśmy np. w miejscu pracy lub zamieszkania. - Ustawa, która weszła w życie powoduje, że każda z osób fizycznych może mieć własną instalację do produkcji energii energetycznej. Jeżeli spełnia ona odpowiednie wymogi. Nie ma obowiązku zgłaszania się do urzędów rejestrujących przedsiębiorców, nie trzeba martwić się również akcyzą, nie jest to bowiem działalność koncesjonowana. Tak więc, każdy z nas ma prawo do produkowania energii w mikroźródle, a zakład energetyczny ma obowiązek odkupienia takiej energii, jeśli w naszej instalacji powstaną nadwyżki – wyjaśnił Prezes Mazowieckiej Agencji Energetycznej Bartosz Dubiński.
Działalność związana z wytwarzaniem energii elektrycznej jest działalnością koncesjonowaną. Jednak według ustawy wyłączone mogą być z tego mikroinstalacje. Jest to duże uproszczenie – wystarczy zgłosić fakt posiadania właściwej instalacji. Tego typu działalności nie traktuje się również jako działalności gospodarczej (jeśli chodzi o sprzedaż nadwyżki energii). Kolejnym udogodnieniem wynikającym z ustawy jest tzw. poprawka prosumencka, która zakłada szczególne wsparcie oparte o system cen gwarantowanych i system stałych stawek dla mikroinstalacji.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>