W 2012 roku o 24 proc. wzrosła liczba przestępstw kłusowniczych. - Dane te świadczą o wysokiej presji kłusowniczej i o potrzebie ciągłej ochrony wód śródlądowych województwa mazowieckiego – mówi Dariusz Piątek, wicewojewoda mazowiecki. Narzędzia kłusownicze stanowią zagrożenie nie tylko dla ryb, ale także dla osób wypoczywających nad wodą. Sieci są zastawiane tak, by nie było ich widać, przez co są niebezpieczne dla kąpiących się, którzy mogą się w nie zaplątać i nawet utonąć – dodał dodaje komendant Robert Kucyk.
W województwie mazowieckim nielegalny połów odbywa się najczęściej za pomocą sieci, sznurów hakowych, narzędzi elektrycznych oraz „szarpaków” (metoda kalecząca - zarzucenie ostrej kotwicy w miejscu masowego gromadzenia się ryb). Najwięcej przypadków tego rodzaju przestępstw w naszym województwie ma miejsce w powiatach: legionowskim (Jezioro Zegrzyńskie i Narew poniżej zapory Dębe), pułtuskim (Narew do ujścia Jeziora Zegrzyńskiego), wyszkowskim i ostrowskim (Bug) oraz płockim (Wisła i okolice Zalewu Włocławskiego).
Każdy zaobserwowany przypadek naruszenia prawa należy zgłosić do straży rybackiej. Kontakty do wszystkich ośmiu posterunków na terenie województwa znajdują się na stronie internetowej www.psr.waw.pl. Można także skorzystać ze znajdującego się na niej elektronicznego formularza. Kłusownictwo rybackie jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat dwóch.
W poprzednim roku w województwie mazowieckim odnotowano natomiast spadek liczby wykroczeń wędkarskich. Odnotowano ich 3028 (3911 w roku 2011). Najczęściej dotyczyły: połowu bez wymaganych dokumentów (karty wędkarskiej i zezwolenia), połowu ryb niewymiarowych lub objętych okresem ochronnym, używania więcej niż dwóch wędek jednocześnie oraz nieprzestrzegania warunków połowu określonych w zezwoleniu. Strażnicy w 2012 r. zatrzymali 77 kłusowników – o 15 więcej niż w roku poprzednim. Zarekwirowano także 704 rybackie narzędzia połowowe oraz 93 wędki, 7 sztuk sprzętu pływającego i 485 innych narzędzi kłusowniczych. Funkcjonariusze wystawili także 1940 mandatów karnych na łączną kwotę 359, 7 tys. zł.
Państwowa Straż Rybacka jest umundurowaną i uzbrojoną jednostką podległą wojewodzie. Ma prawo do stosowania środków przymusu bezpośredniego oraz do nakładania mandatów karnych. Swoje zadania realizuje za pomocą patroli pieszych, zmotoryzowanych oraz z wykorzystaniem łodzi motorowych. Funkcjonariusze dokonują kontroli legalności połowu ryb zarówno przez wędkarzy, jak i rybaków zawodowych. Ponadto patrole PSR sprawdzają targowiska pod kątem nielegalnego handlu rybami oraz narzędziami kłusowniczymi. Straż podejmuje również interwencje na rzecz ochrony środowiska, polegające na zwalczaniu nielegalnych wysypisk śmieci, wycinek drzew oraz zanieczyszczania wód powierzchniowych.