Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Laureaci konkursów ekologicznych: PSP 4 z Radomia i przedszkole z Szydłowca wyróżnione

kk, Marta Milewska (UMWM) 2013-12-12 15:07:00

120 przedszkoli i ponad 4,1 tys. uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych zgłosiło się w tym roku do organizowanych przez samorząd województwa mazowieckiego konkursów ekologicznych. Najmłodsi musieli wykazać się kreatywnością przy tworzeniu rzeczy użytecznych z „niczego”, natomiast ci nieco starsi pomysłowością i samodzielnością w wykonywaniu prac plastycznych z dowolnych materiałów oraz z zastosowaniem różnorodnych technik. Nagrody zwycięzcom konkursów wręczyła członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

PSP 4. Fot. ze strony szkoły

Już od kilku lat samorząd województwa mazowieckiego organizuje kierowane do najmłodszych Mazowszan konkursy ekologiczne. Liczy się w nich nie tylko pomysłowość i umiejętności plastyczne ale przede wszystkim wiedza.

 Drugie życie śmieci – czyli zróbmy coś pożytecznego z niczego

To hasło piątej edycji konkursu ekologicznego kierowanego do przedszkolaków. Tym razem komisja konkursowa oceniała przede wszystkim kreatywność najmłodszych Mazowszan przy tworzeniu czegoś zupełnie nowego, nietypowego z tego, co jest już stare, zużyte i niepotrzebne. Tematem konkursu był bowiem upcycling, czyli ponowne przetwarzanie surowców wtórnych, tak aby mogły służyć nam dalej w nowych, czasami zaskakujących formach np. ze zużytych kartonów można stworzyć ciekawe osłonki na doniczki, kinkiety czy schowki na drobiazgi.

Aby wziąć udział w konkursie, należało wykonać, wykorzystując przy tym różnorodne techniki, produkt z dowolnych surowców wtórnych. Ważne, aby to, co powstało miało zupełnie nowe zastosowanie. Oceniane były użyteczność wykonanego przedmiotu, pomysłowość, oryginalność, samodzielność, a także walory estetyczne, dekoracyjne i edukacyjne.

Do rywalizacji zgłosiło się 120 placówek przedszkolnych. 14 listopada br. spośród nadesłanych prac komisja konkursowa wyłoniła trzech laureatów oraz przyznała cztery wyróżnienia:

- I miejsce: Przedszkole Nr 159 w Warszawie za wykonanie z wykorzystaniem z surowców wtórnych zabawki wózek dla lalek;

I miejsce: Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Św. Kazimierza Jagiellończyka w Radomiu za wykonanie z wykorzystaniem z surowców wtórnych gazetnika;

 III miejsce: Miejskie Przedszkole nr 4 „Leśna Kraina” w Sokołowie Podlaskim za wykonanie z wykorzystaniem z surowców wtórnych domku dla lalek; 

Wyróżnienia:

·         Gminne Przedszkole w Łęgu Probostwie za wykonanie z wykorzystaniem z surowców wtórnych liczydła dla przedszkolaka;

·         Punkt Przedszkolny „Leśne ludki” w Sierakówku, gm. Gostynin za wykonanie z wykorzystaniem z surowców wtórnych laptopa edukacyjnego;

·         Przedszkole Samorządowe nr 1 im. Tęczowego Misia w Szydłowcu za wykonanie z wykorzystaniem z surowców wtórnych wesołej rybki;

·         Przedszkole Niepubliczne „Ekoludki” w Płocku za wykonanie z wykorzystaniem z surowców wtórnych akwarium.

Zwycięskie przedszkola otrzymały nagrody rzeczowe w postaci sprzętu RTV, natomiast mali twórcy prac dostali zestawy plastyczne.

EKOLOGIA I JA – CZYLI EKOLOGIA WIDZIANA OCZAMI UCZNIÓW

Już po raz jedenasty samorząd województwa mazowieckiego zorganizował konkurs ekologiczny dla dzieci i młodzieży szkolnej. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 4,1 tys. uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z Mazowsza.

Konkurs przeprowadzony był w trzech etapach: szkolnym (odbywającym się w każdej ze szkół biorących w nim udział), lokalnym (w siedzibie głównej i delegaturach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego) i wojewódzkim (w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie). Uczestnicy oceniani byli w podziale na trzy grupy wiekowe: klasy 0 – III szkoły podstawowej, klasy IV – VI szkoły podstawowej i klasy I – III gimnazjów. Każda z grup musiała przygotować konkretne rodzaje prac: I grupa wiekowa – praca plastyczna – kolaż lub/i wykonanie przedmiotu z surowców wtórnych; II grupa wiekowa – plakat ekologiczny lub/i komiks; III grupa wiekowa – wiersz lub/i gra planszowa.

Do finałowego, wojewódzkiego etapu konkursu zakwalifikowało się w sumie 36 uczniów z: Garwolina, Gostynina, Natolina, Przasnysza, Bądkowa, Węgrowa, Pionek, Świniar,Raków, Lisewa, Stoku Lackiego, Gawłowa, Orońska, Borkowa Kościelnego, Krzynowłogi Małej, Poniatowa, Skórca, Kałuszyna, Radomia, Syberii (gmina gmina Lubowidz), Wiśniewa, Józefowa, Gąbina, Laskowca, Sochocina, Miedznej, Warszawy, Staroźrebów, Kadzidła i Bieżunia. Komisja konkursowa postanowiła nagrodzić wszystkich uczestników.

Dla laureatów konkursów przewidziano cenne nagrody rzeczowe w postaci sprzętu elektronicznego, pomocy dydaktycznych, sprzętu turystycznego, książek o tematyce edukacyjno-ekologicznej oraz gadżetów reklamowych.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych