Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Las Kapturski wzbogacił się o 5 tys. małych dębów

RDLPwR, red. K.S. 2014-05-03 17:00:00

5 tysięcy dwuletnich sadzonek dębu - tyle drzewek posadzili przyjaciele lasu zaproszeni na wspólne sadzenie drzew w Lesie Kapturskim. Wśród sadzących nie zabrakło dzieci i młodzieży oraz harcerzy. Las posadzono w roku jubileuszu 90-lecia Lasów Państwowych w ramach Święta Lasu.

W Lesie Kapturskim na terenie Nadleśnictwa Radom obchodzono Święto Lasu. Posadzono 5 tys. sadzonek dębu. Drzewa sadzili zaproszeni goście: posłowie, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych – Służby Wojskowej, Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, Służby Celnej, Polskiego Związku Łowieckiego, księża oraz przedstawiciele innych instytucji i organizacji współpracujących z RDLP w Radomiu. Pomagali im harcerze ze Szczepu im. Orląt Lwowskich Radom-Firlej, uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Janiszewie oraz młodzież ze Stowarzyszenia Centrum Młodzieży „Arka". Wspólnymi siłami pod fachowym okiem leśników uczestnicy Święta posadzili 5 tysięcy dębów na dwóch 25-arowych powierzchniach. Sadzonki dębu szypułkowego pochodziły ze szkółki leśnej w Orońsku.

- „Święto Lasu" to piękny dzień – radosny, sadzenia lasu, a także zwrócenia uwagi na to, co jest ważne wokół nas: na nasze środowisko życia, które nie tylko pozwala funkcjonować dzisiaj, ale ma także zapewnić przyszłość naszym dzieciom i dać radość życia. Ten dzień ma również wymiar społeczny w sensie łączenia ludzi w dobrej płaszczyźnie dbania o środowisko" – powiedział podczas powitania Tomasz Sot, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Nawiązał także do sadzenia lasu, jako pierwszego w regionie wydarzenia promującego jubileusz 90-lecia Lasów Państwowych.

Gospodarz terenu – Jerzy Jacek Karaśkiewicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Radom przywitał wszystkich uczestników i zaprosił do wysłuchania wypowiedzi Piotra Kacprzaka, zastępcy dyrektora ds. gospodarki leśnej, pt. „Święto lasu" wczoraj i dziś.

Piotr Kacprzak mówił o tradycji obchodów Święta Lasu – „Święto lasu bierze swój początek od sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, w roku 1921. Wówczas sejm przyjął dwie rezolucje wzywające rząd, aby młodzież szkolna uczestniczyła w akcji sadzenia drzew przy drogach oraz, aby poprzez Ministerstwo Rolnictwa i Dóbr Państwowych, a w szczególności przez jednostki Lasów Państwowych – zapewnić sadzonki na tą akcję".

Po wspólnym pamiątkowym zdjęciu wszyscy zebrani udali się do lasu, gdzie przygotowane były sadzonki, rękawice i szpadle do sadzenia. Nadleśniczy Jerzy Jacek Karaśkiewicz przekazał kilka wskazówek technicznych, po czym wspólnie z dyrektorem Tomaszem Sotem pokazali, jak prawidłowo sadzić drzewka. Przy miejscu sadzenia, po wykonanej pracy została odsłonięta pamiątkowa tablica. Odsłonięcia dokonali 87-letni leśnik - kombatant Zdzisław Kiełek i 3-letnia Patrycja – razem mający 90 lat – tyle, ile jubileusz Lasów Państwowych!

Całości imprezy towarzyszył Zespół Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu, który uświetniał sadzenie lasu sygnałami myśliwskimi.

W Nadleśnictwie Radom odnowiono w tym roku 87 ha lasu, a w całej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu – aż 2 200 ha.

Po raz pierwszy obchody Święta Lasu zostały zainicjowane przez leśników w 1933 roku, pod honorowym patronatem ówczesnego prezydenta Ignacego Mościckiego, aby zaangażować społeczeństwo w ochronę naszych lasów. W roku jubileuszu 90-lecia Lasów Państwowych leśnicy w całej Polsce, także w regionie radomskim, wrócili do tradycji tego święta – od 2 lat sadzą las wspólnie z przyjaciółmi.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych