Miasto na dotacje do prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy prywatnych zabytkach przeznaczyło w tym roku 750 tys. zł. Jednak czasu na złożenie wniosku nie zostało dużo – dwa dni. Werdykt komisji przyznającej pomoc poznamy w marcu.
Wsparcie właścicielom zabytkowych obiektów, ale także osobom mającym taki obiekt w trwałym zarządzie udziela także mazowiecki urząd ochrony zabytków. Dofinansowanie – do połowy wartości prac lub całość kosztów, ale wyłącznie w przypadku, gdy nieruchomość ma wyjątkową wartość historyczną czy artystyczną albo trzeba ją ratować natychmiast – można otrzymać nie na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane planowane w roku złożenia wniosku lub następnym, ale również po ich wykonaniu, przed upływem trzech lat.
Konserwator udziela dotacji m.in. na sporządzenie ekspertyz technicznych i konserwatorskich, przeprowadzenie badań konserwatorskich, architektonicznych lub archeologicznych, wykonanie dokumentacji konserwatorskiej, opracowanie programu prac konserwatorskich i restauratorskich, wykonanie projektu budowlanego, sporządzenie projektu odtworzenia kompozycji wnętrz, zabezpieczenie, zachowanie i utrwalenie substancji zabytku, stabilizacja konstrukcyjna części składowych zabytku lub ich odtworzenie, odnowienie lub uzupełnienie tynków i okładzin architektonicznych albo ich całkowite odtworzenie, z uwzględnieniem charakterystycznej dla tego zabytku kolorystyki, odnowienie lub całkowite odtworzenie okien, zewnętrznych odrzwi i drzwi, więźby dachowej, pokrycia dachowego, rynien i rur spustowych, modernizacja instalacji elektrycznej, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej, zakup materiałów konserwatorskich i budowlanych, niezbędnych do wykonania prac, zakup i montaż instalacji przeciwwłamaniowej oraz przeciwpożarowej i odgromowej.
Wniosek trzeba złożyć do końca lutego albo w Warszawie, w siedzibie mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, albo w radomskiej delegaturze WUOZ.