Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Kolejny miliard dla Kozienic. Największa inwestycja w Polsce pnie się w górę

mawi 2014-05-16 07:30:00

Wartą 1 miliard złotych umowę zawarły w czwartek w Kozienicach spółka ENEA i Bank Gospodarstwa Krajowego. Pieniądze będą przeznaczone na rozwój energetyki. Podpisanie umowy odbyło się na placu największej obecnie w Polsce budowy bloku energetycznego o mocy 1075 MW w Kozienicach. W uroczystości wziął udział Minister Skarbu Państwa, Włodzimierz Karpiński.

 W Kozienicach codziennie ponad 500 osób wznosi potężne konstrukcje. Teren elektrowni zmienia się z dnia na dzień. Najbardziej charakterystyczne są dwa ogromne pylony komunikacyjne oraz  widoczna już z daleka okrągła chłodnia kominowa, która docelowo osiągnie wysokość 185 metrów przy średnicy 146 metrów. To na jej tle podpisana została umowa.

Modernizacja i bezpieczeństwo za 20 mld zł 

- Nie ma wątpliwości, że potrzebujemy nowych megawatów, a nasza gospodarka jest w dużej mierze oparta na węglu. To niezaprzeczalne fakty, które tutaj w Kozienicach, ale także w Jaworznie i Opolu są wykorzystywane biznesowo. Dzięki takim projektom modernizujemy i przebudowujemy potencjał krajowej energetyki i zapewniamy sobie bezpieczeństwo dostaw prądu. Do 2020 r. spółki Skarbu Państwa zainwestują w energetykę 60 mld zł. ENEA będzie miała w tych inwestycjach znaczący udział. Plany spółki na najbliższe 6 lat opiewają na 20 mld zł. Podpisane dziś porozumienie z BGK zwiększa możliwości inwestycyjne Grupy - powiedział Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa.

- Grupa jest gotowa do dalszego rozwoju i inwestowania zarówno w konwencjonalne, kogeneracyjne i odnawialne źródła wytwarzania energii, jak i w obszar dystrybucji, od którego zależy jakość obsługi Klientów. Nasze inwestycje, to nie są decyzje, których skutki będziemy widzieli tylko dziś czy jutro. Ze względu na ich skalę i rozmach myślimy o nich w perspektywie najbliższych dekad – mówi Krzysztof Zamasz, Prezes Zarządu ENEA S.A..

- Od wielu miesięcy realizujemy Program Inwestycje Polskie, finansując duże i małe przedsięwzięcia ważne z punktu widzenia naszej gospodarki. Dzisiejsza transakcja doskonale się wpisuje zarówno w ten program, jak i w tradycję naszego banku. Kiedy w latach 20-tych ubiegłego wieku Polska odzyskiwała niepodległość, BGK  pomagał budować Centralny Okręg Przemysłowy, miasto i portGdynia, wspierał polski przemysł i inwestycje infrastrukturalne. Dzisiaj, realizując takie transakcje jak projekty ENEA, wracamy do korzeni – powiedział Dariusz Kacprzyk, prezes zarządu BGK.

Program emisji obligacji został zawarty na okres 12 lat i 7 miesięcy i kończy się 15 grudnia 2026 roku. Okres dostępności programu, w ramach którego przeprowadzane będą emisje obligacji, upływa 15 grudnia 2016 roku.

Co ósmy Polak z prądem z Kozienic

Powstający w Kozienicach blok ma ogromne znaczenie  dla bezpieczeństwa energetycznego milionów Polaków. To najnowocześniejszy na skalę europejską blok węglowy, który będzie spełniał wszystkie, najbardziej restrykcyjne normy ekologiczne. - Dwa razy ostrzejsze niż wymaga tego Unia - zaznaczył minister Karpiński.

Budowa w Kozienicach to nie jedyne plany Grupy ENEA. Do 2020 roku zainwestuje ona aż 20 mld zł w modernizację polskiej energetyki i wzmocnienia jej wobec niestabilnej sytuacji międzynarodowej.

Po ukończeniu budowy w Kozienicach będzie tu powstawało 13 proc. polskiej energii elektrycznej. Co ósmy Polak otrzyma prąd z Kozienic. Energia pozyskiwana będzie z węgla kamiennego, co wpisuje się w dyskusję na temat bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Nowoczesne technologie zapewnią niespotykaną dotąd wydajność przy zminimalizowanych konsekwencjach dla środowiska naturalnego. W ten sposób ENEA odpowiada na rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną w Polsce i ryzyko jej niedoborów. Co ważne, inwestycja została zaplanowana w sposób gwarantujący jej rentowność.

Będzie prąd i... praca

- Ogromnie się cieszę, że Elektrownia Kozienice - filar polskiej energetyki - rozwija się i unowocześnia. To źródło naszego bezpieczeństwa energetycznego i bardzo ważne miejsce także dla lokalnej społeczności - powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki, który podkreślał znaczenie inwestycji dla Mazowsza, a zwłaszcza regionu radomskiego.

Łącznie przy budowie pracę znajdzie ok 2500 osób, a kolejne 200 osób zostanie zatrudnionych do obsługi uruchomionego już bloku.

Roboty w Kozienicach przebiegają zgodnie z harmonogramem. Na koniec pierwszego kwartału budowa osiągnęła prawie 30 proc. zaawansowania, do końca roku będzie to już 65 proc. W ciągu kilku tygodni do Kozienic mają dotrzeć urządzenia energetyczne, które wytwarzane są w kilku krajach na świecie.

Grupa Kapitałowa ENEA to wytwórca, sprzedawca i dystrybutor energii elektrycznej. Ma prawie 2,4 miliona Klientów i 12,5 % udziału w sprzedaży na rynku detalicznym energii elektrycznej w Polsce. Jej sieć dystrybucyjna pokrywa 1/5 powierzchni kraju, głównie województwa: wielkopolskie, kujawsko-komorskie, lubuskie i zachodniopomorskie. Prawie 8% energii wytwarzanej w kraju pochodzi z elektrowni Grupy. ENEA Wytwarzanie S.A. w Kozienicach to największy w kraju producent prądu z węgla kamiennego.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych