W tym samym czasie szkolenie rozpoczną Terytorialsi z Radomia, Grójca, Płocka, Garwolina, Warszawy i okolic. Wszyscy spotkają się 2 września na uroczystej przysiędze wojskowej w Warszawie.
Czym jest „szesnastka”?
Podobnie jak podczas dotychczas realizowanych tego typu szkoleń, tak i teraz szesnastodniowe szkolenie podstawowe jest prowadzone w systemie ciągłym i skierowane do tych osób, które do tej pory nie miały do czynienia ze służbą wojskową. Pierwszy dzień tzw. „szesnastki” to wcielenie, umundurowanie i wyekwipowanie oraz sprawy ewidencyjne. Ochotnicy poddawani są tzw. „testowi wejściowemu” sprawności fizycznej i badaniu współczynników masy ciała. Wyniki tych testów i badań zostaną wykorzystane w dalszej służbie, głównie w celu doskonalenia sprawności fizycznej kandydatów.
Podczas 16 dni szkolenia największy nacisk położony będzie na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania, pierwszej pomocy przedmedycznej czy też topografii. Priorytetem jest szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią - najnowocześniejszą polską konstrukcją - karabinkiem MSBS Grot. Podczas szkolenia ogniowego statystyczny Terytorials zużywa ok. 100 sztuk amunicji. Pierwsze 16 dni to podstawa, na której rozwijana jest dalsza wiedza wojskowa.
Zwieńczeniem szesnastodniowego szkolenia podstawowego będzie uroczysta przysięga żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową. Uroczystość odbędzie się 2 września br. w Warszawie, w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Weźmie w niej udział około 100 Terytorialsów.
Wojska Obrony Terytorialnej będą ściśle współdziałać z wojskami operacyjnymi. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju będzie należało m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutkom klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT będzie wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią będzie stanowić siłę wiodącą.