Przestarzałe piece, zwłaszcza węglowe, to jedna z przyczyn złego stanu powietrza. Skutki tego odczuwamy najbardziej w sezonie jesienno-zimowym. Jednym ze sposobów na rozwiązanie problemu są dopłaty do wymiany nieefektywnych energetycznie urządzeń. Jest to możliwe również przy wsparciu europejskim z programu regionalnego. W tym tygodniu zwiększeniu uległa pula na dofinansowanie projektów złożonych w konkursie z tego zakresu.
- Początkowo dofinansowanie w konkursie uzyskało tylko 9 projektów, ale dzięki decyzji Zarządu Województwa Mazowieckiego wsparcie trafi do kolejnych 37 beneficjentów. W sumie przyznana pomoc finansowa przekroczy 50,2 miliona złotych, co pozwoli na realizację 46 projektów w różnych częściach Mazowsza. Środki ułatwią prowadzenie działań przyjaznych dla środowiska, a jednocześnie sprzyjających dbaniu o zdrowie mieszkańców – powiedział Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.
Do kogo trafi dofinansowanie?
Fundusze europejskie przeznaczone zostaną na wymianę urządzeń grzewczych na terenie gmin Sochaczew, Ostrów Mazowiecka, Grodzisk Mazowiecki, Brwinów, Wiskitki, Raszyn, Leszno, czy Wołomin. Z wsparcia skorzystają mieszkańcy Sulejówka, Płońska, Węgrowa i Piastowa. Rozwiązania na rzecz czystszego powietrza wprowadzą gminy Stara Kornica, Chlewiska, Strzegowo, Orońsko, Sypniewo, Wieniawa, Puszcza Mariańska, Drobin, Jastrząb, a także powiat sochaczewski. Środki przeznaczone zostaną na wymianę starych kotłów na nowe wykorzystujące biomasę, gaz, ale też kotły olejowe i pompy ciepła. Podobne projekty zrealizowane zostaną na terenach gmin Stanisławów, Pokrzywnica, Sobolew, Szydłowo, Winnica, Łochów, Czarnia, Szelków, Platerów, Szczawin Kościelny, Liw, Załuski. Projekty zrealizują również spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe z Małkini Górnej oraz Jabłonny.