Nie tylko „od święta” trzeba pamiętać o bezpieczeństwie na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych. 99% wszystkich zdarzeń na przejazdach powodują nieostrożni kierowcy. Brak zachowania szczególnej ostrożności przy zbliżaniu się do torów, ignorowanie znaku stop, wjeżdżanie na przejazd pomimo czerwonego światła i zamkniętych półrogatek to „proszenie się” o wypadek. Niebezpieczne zachowanie kierowcy zagraża nie tylko pasażerom samochodu, ale także podróżnym w pociągu.
Akcje kolejarzy przypominają o żółtych naklejkach PLK, o których każdy musi wiedzieć. Dodatkowe informacje umieszczone są na wszystkich przejazdach. Znajdują się od wewnętrznej strony krzyży św. Andrzeja lub przy słupkach, do których umocowane jest ramię rogatki.
Każda naklejka posiada trzy ważne numery. Pierwszy to indywidualny numer przejazdu kolejowo-drogowego. Drugi to numer alarmowy 112, który należy wybrać w przypadku zagrożenia życia. Operator 112 po podaniu numeru skrzyżowania będzie w stanie precyzyjnie określić gdzie należy wysłać pomoc. Ma także możliwość szybkiego łącza z kolejarzami, którzy mogą wstrzymać ruch pociągów na linii. Trzeci numer to numer awaryjny, na który można zgłaszać usterki. W tym roku odnotowano ponad 4300 reakcji na żółtą naklejkę PLK. W 180 przypadkach wstrzymany był ruch pociągów. W 245 przypadkach wprowadzono ograniczenie prędkości pociągów.
W ostatni piątek przed świętami kolejarze wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei są między innymi w Białymstoku, Tychach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Gdyni i Olsztynie Prowadzą dodatkowe akcje na przejazdach i apelują, aby każdy kierowca słuchał głosu rozsądku i przestrzegał zasad:
· Zatrzymaj się przed znakiem STOP!
· Nie lekceważ włączonych sygnalizatorów i opadających rogatek,
· Nie wjeżdżaj na przejazd, gdy nie masz możliwości zjazdu,
· W sytuacji zagrożenia skorzystaj z informacji na żółtej naklejce PLK.
Działania kolejarzy łączą się z kampanią społeczną Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”, - Posłuchaj głosu rozsądku, nie ryzykuj przekraczając tory kolejowe – tak w nowej odsłonie kampanii społecznej apelują kobiety Ambasadorki Bezpieczeństwa. W codziennych sytuacjach, pośpiech, nieuwaga, brawura, zbyt często skłaniają do nierozważnych zachowań. Jeśli odezwie się głos rozsądku, jeśli będzie słyszalny, dziesiątki osób mogą ocalić zdrowie i życie.
Kampania społeczna Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”, to prowadzone od czternastu lat cykliczne działania, mające ograniczać zdarzenia na przejazdach kolejowo-drogowych, przez zwiększanie świadomości uczestników ruchu drogowego. W ramach kampanii PLK prowadzą warsztaty dla instruktorów nauki jazdy oraz egzaminatorów WORD, akcje prewencyjne na przejazdach, prelekcje edukacyjne w szkołach i przedszkolach. Są działania w mediach oraz kolportaż materiałów informacyjnych. Ważna akcja było znakowanie przejazdów kolejowo-drogowych żółtymi naklejkami z dodatkowymi informacjami pozwalającymi na szybką reakcję, szczególnie wówczas, gdy na przejeździe zgaśnie samochód.
Więcej informacji na temat kampanii Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!” oraz realizowanych w jej ramach działań można znaleźć na stronie www.bezpieczny-przejazd.pl
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko