Rozstrzelali ją za to, że nocując w rodzinie Cynowskich stanęła w obronie młodego Franciszka, syna gospodarza. Nie uratowała go. Oprawcy usłyszeli jednak pod swoim adresem z jej ust mocne słowa oskarżenia. Sponiewierana, szczuta gestapowskim wilczurem, spoczęła w zbiorowej mogile. Podczas niedzielnej rekonstrukcji historycznej, jej reżyser Przemysław Bednarczyk, nazwał Mariannę Kutyłę, matkę radomskiego lekarza, Wielką Bohaterką i Patriotką. Poinformował, że tworzy film fabularno – dokumentalny na temat zbiorowej egzekucji w Tczowie, dokonanej z premedytacją w Dniu 11 Listopada, czyli w Święto Narodowe.
Inscenizacja historyczna pod nazwą „Jeszcze słyszę ich krzyki!” odbyła się w ramach uroczystości upamiętnienia ofiar w 70 Rocznicę Zbiorowego Mordu w Tczowie. Przybyli gremialnie mieszkańcy gminy, w tym uczniowie szkół z Tczowa, Rawicy, Janowa i Brzezinek , nieliczni już żyjący kombatanci walk z oddziałów BCH i AK oraz samorządowcy -patriotycznymi pieśniami, apelem poległych oraz złożonymi kwiatami i zapalonymi zniczami uczcili pamięć pomordowanych mieszkańców wsi: Borki, Drużanki, Kazimierzów, Rawica i Tczów. Po krótkiej modlitwie w intencji pomordowanych ks. kan. Janusza Marka Kępczyńskiego, proboszcza parafii pw. Jana Chrzciciela, o znaczeniu niepodległości narodowej w nawiązaniu do okoliczności tragedii przybliżył Andrzej Wolszczak – wójt gminy Tczów. Z upoważnienia Marszałka Województwa Mazowieckiego uczynił to Zbigniew Gołąbek Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego a samorządu powiatowego zwoleńskiego – Piotr Fijołek – członek zarządu tego powiatu. Wzruszający montaż słowno – muzyczny przygotował zespół artystyczny PSP w Rawicy, po czym odbyła się msza święta w intencji pomordowanych patriotów, mieszkańców gminy Tczów.
Właśnie pod przykościelnym murem hitlerowcy oprawcy z placówki w Zwoleniu znęcali się nad polskimi patriotami, trzymając ich rozebranych do koszul na mrozie, kopiąc, bijąc kolbami i szczując psem. Przypomniała te tragedię inscenizacja przygotowana wiernie pod kierownictwem Przemysława Bednarczyka przy współudziale grup rekonstrukcji historycznej z Puław i Radomia oraz miejscowych wykonawców. Część artystyczną przygotował Marcin Kępa z radomskiej „Resursy".
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>