Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Jawor Solecki: Uroczystości 150-lecia śmierci płk. Dionizego Czachowskiego

Mieczysław Kaca, sas 2013-01-21 10:19:00

Powstanie Styczniowe w 1863 roku było w ocenie historyków najlepiej przygotowanym polskim zrywem niepodległościowym. Trwało prawie dwa lata, zanim wojskom carskim udało się stłumić walki podjęte na rozległym terytorium historycznej Rzeczypospolitej. W radomskim, jednym z głównych bohaterów walk był płk Dionizy Czachowski  i jego oddział. W niedzielę, 20 stycznia w miejscu śmierci płk. Dionizego Czachowskiego w Jaworze Soleckim, uroczystości 150-lecia wybuchu Powstania Styczniowego zainaugurowali samorządowcy powiatu lipskiego.

W  godzinach przedpołudniowych, u stóp pomnika płk. Dionizego Czachowskiego  odsłoniętego w  listopadzie 1932 roku, zgromadzili się samorządowi przedstawiciele mieszkańców powiatu lipskiego wraz ze starostą lipskim Romanem Ochyńskim,  z samorządowcami  gminy  Sienno, z wójtem Stanisławem Porą, na  terytorium której Jawor Solecki się znajduje, z władzami Lipska, z burmistrzem Jerzym Paskiem.

Uroczystość rozpoczęło odśpiewanie hymnupolskiego, po czym starosta Roman Ochyński powitał licznie zebranych i poinformował, że dzisiejszą uroczystością  mieszkańcy powiatu lipskiego rozpoczynają  obchody 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Poprosił dyrektora Niedzielę z Zespołu Szkół w Jaworze Soleckim im. Dionizego Czachowskiego  o przypomnienie okoliczności wybuchu Powstania Styczniowego 1963 roku, przebiegu walk na terenie obecnego powiatu lipskiego i skutków poniesionej klęski.

Dyrektor Niedziela przypomniał, że  22 stycznia 1963 roku Tymczasowy Rząd Narodowy w Warszawie ogłosił manifest, w którym nawoływał do zbrojnego powstania przeciw  imperium rosyjskiemu. Powstanie w Królestwie Polskim rozpoczęło się 22 stycznia, na Litwie 1 lutego. Objęło też  Białoruś i część Ukrainy o trwało do października  1863 roku. W walkach poległo ponad 30 tysięcy powstańców, około tysiąca stracono, 38 tysięcy wywieziono na Sybir, a 10 tysięcy po stłumieniu powstania wyemigrowało.  Wielką stratą  była śmierć  6 listopada 1963 roku  tu, w Jaworze Soleckim, płk.  Dionizego Czachowskiego – naczelnika powstania w województwie sandomierskim. Straty materialne, to zniszczony kraj, odebranie statusu miast setkom miejscowości w tym Ciepielowowi, Grabowcowi, Lipsku, Siennu i Solcowi nad Wisłą. Pozytywy, to ujawnienie na wielką skalę postaw patriotycznych, które znalazły odbicie w literaturze, czego przykładem są m.in. powieści: „Nad Niemnem”, „Wierna Rzeka”, „Noce i Dnie” oraz obrazy.

Dyrektor Niedziela przypomniał, że od listopada 1964 roku  szkoła w Jaworze Soleckim nosi imię Dionizego Czachowskiego. Rocznicowa akademia odbędzie się w niej  22 stycznia. Za patrona powstańczego pułkownika przyjęły również szkoły w Bukównie, Stromcu oraz III LO w Radomiu. Obecna na uroczystości jednostka „Strzelec” również nosi imię tego bohatera Powstania Styczniowego. Po krótkim rysie historycznym ks. proboszcz z Krępy Kościelnej odmówił z zebranymi modlitwę w intencji poległych powstańców. Mieszkanka Solca nad Wisłą, pani Wróblewska odczytała fragment książki urodzonego w Krępie Zabłotniej  ks. Jana Wiśniewskiego (1876 – 1943), opisujący uroczystość z sierpnia 1932 roku, kiedy to ksiądz Wiśniewski wystawił pomnik  na miejscu, gdzie Dionizy Czachowski  dnia 6 listopada 1863 roku został śmiertelnie raniony. W ogródku Borka w Jaworze Soleckim poświęcił płytę. Była przy pomniku suma polowa z udziałem stu kapłanów i 11 mów. Jedną z mów wygłosił ksiądz Jan Wiśniewski do 6 tysięcy ludu z Lipska, Solca i Sienna.

Na płycie wieńce i kwiaty złożyli przedstawiciele władz, m.in. poseł na Sejm, Mirosław Maliszewski, wicewojewoda mazowiecki, Dariusz Piątek i radny województwa mazowieckiego, Zbigniew Gołąbek  oraz wspomniane samorządy -  powiatowy w Lipsku, miasta Lipsko, Gminy Sienno, służby mundurowe, OSP, z prezesem ZP ZOSP  w Lipsku  – Januszem Witczakiem, członkowie drużyny „Strzelec”, harcerze i reprezentacje innych środowisk.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych