W ostatnich tygodniach zauważamy, jak ścierają się ze sobą różne poglądy dotyczące polskiego modelu systemu emerytalnego. Wśród nich znaleźć można także postulaty zmian obowiązujących przepisów. Opinia publiczna szuka odpowiedzi na wiele pytań.
Część zagadnień, które szczególnie interesują Polaków, zostało poruszonych na radomskiej debacie eksperckiej. 9 września w siedzibie Europejskiej Uczelni Społeczno-Technicznej w Radomiu (EUST) oceniono m.in. reformę systemu emerytalnego (wykład dr Marii Pierzchalskiej). Omówiono także czynniki zagrażające jego sprawnemu działaniu - w szczególności poprzez wpływ pogarszającej się struktury demograficznej (wystąpienie prof. Adama Kurzynowskiego).
Debata w dużej mierze dotknęła także zagadnień finansowych. Prelekcja dr Krzysztofa Orzechowskiego nt. sposobów finansowania systemu emerytalnego oraz wystąpienie prof. Kazimierza Ortyńskiego dot. tzw. III filaru emerytur przybliżyły zebranym zawiłe kwestie systemowe. Po wypowiedziach prelegentów nastąpiła także otwarta dyskusja, w której goście spotkania zadawali pytania i prezentowali własny punkt widzenia na przedstawione zagadnienia.
- Często mówi się o tym, że świadczenia powinny być wyższe. Postulat ten, w zestawieniu z deficytem Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, wydaje się jednak niezwykle trudny do spełnienia. Już dzisiaj ważne jest więc, aby zwłaszcza młodzi ludzie zmienili sposób myślenia o emeryturze. Dodatkowe, systematyczne oszczędzanie, nawet bardzo niskich kwot, w perspektywie np. 30 lat może być kiedyś znacznym wsparciem finansowym na starość – powiedziała dr Maria Pierzchalska, rektor EUST.
- System emerytalny w najbliższych latach może być zagrożony. Emigracja zarobkowa czy też niż demograficzny to tylko niektóre czynniki, które już teraz powinny nas alarmować. Konsultacje publiczne, takie jak radomska debata ekspercka, pozwalają spojrzeć na system w perspektywie naukowej, znaleźć rozwiązania, które dostosują go do obecnych warunków – dodała rektor.
Radomskie przedsięwzięcie jest jedną z 22 debat, które ZUS organizuje w okresie od czerwca do września 2016 r. Wnioski, które wyłonią się z przeprowadzonych konsultacji społecznych, zostaną ujęte w tzw. „Zielonej księdze systemu emerytalnego”, której finalna wersja zostanie przedstawiona ministrowi rodziny, pracy i polityki społecznej. Na tej podstawie Rada Ministrów opracuje „Białą Księgę” z rekomendacjami i planem wprowadzania niezbędnych zmian do systemu emerytalnego.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>