Z danych wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej za III kwartał 2013 roku wynika, że nieznacznie spadła ogólna liczba interwencji w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, jednak liczba samych pożarów wzrosła z blisko 5,5 tys. do 6,7 tys. Najwięcej odnotowano ich w powiecie szydłowieckim, w którym na 10 tys. mieszkańców przypadło niemal 30 pożarów (średnia dla Mazowsza to 10). Z kolei najmniej w powiecie ostrołęckim, Siedlcach oraz Warszawie. Strażakom udało się również skrócić średni czas dojazdu do miejsca zdarzenia (z 11 do 10 minut) oraz długość trwania akcji (z 70 do 65 minut).
Podczas kolegium zaprezentowano również statystyki pracy policji, według których liczba wszczętych postępowań w garnizonie mazowieckim nieznacznie spadła, w porównaniu do tego samego okresu w 2012 roku. Zanotowano zdecydowanie mniej bójek lub pobić (o 21,3 proc.), przestępstw narkotykowych (o 17,9 proc.), rozbojów i wymuszeń rozbójniczych (o 13,8 proc.) oraz kradzieży z włamaniem (o 13,9 proc.). W kwestii bezpieczeństwa drogowego stwierdzono, że choć o 1 proc. wzrosła liczba rannych, to liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym spadła o 22,1 proc.
Ze statystyk dotyczących Warszawy wynika, że od stycznia do września 2013 roku wszczęto ogółem niemal 68,5 tys. postępowań w porównaniu do ok. 65 tys. w analogicznym okresie zeszłego roku. W garnizonie stołecznym rzadziej zdarzają się kradzieże z włamaniem, przestępstwa rozbójnicze czy uszkodzenia mienia, natomiast nieco wzrosła liczba kradzieży cudzych rzeczy oraz samochodów. Stołeczni policjanci mają zdecydowanie najwięcej pracy na Śródmieściu (615 postępowań na 10 tys. mieszkańców), a najmniej na Bielanach i Żoliborzu (193, 6 postępowań). W pobliżu Warszawy na minus wyróżnia się powiat nowodworski (251,4), a najkorzystniej prezentuje się powiat miński (159,1). Na uwagę zasługuje spadek liczby ofiar wypadków samochodowych – ze 187 w 2011 do 138 w 2013 roku.
Przeprowadzono również ocenę stanu bezpieczeństwa w województwie w III kwartale 2013 roku. Wśród priorytetowych projektów znalazły się pilotaże edukacji przeciwpowodziowej oraz uruchomienie wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu i Warszawie, a także zapewnienie prawidłowego funkcjonowania telefonu alarmowego 112. Omówiono też m.in. zrealizowane szkolenia oraz ćwiczenia, w tym Libero 2013, które dotyczyło zagrożenia Afrykańskim Pomorem Świń.
Ponadto oceniono efektywność funkcjonowania administracji zespolonej na Mazowszu oraz Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, przedstawiono stan bezpieczeństwa w zakresie ratownictwa medycznego, a także etapy realizacji projektu „Elektroniczna Platforma Wymiany i Obiegu Dokumentów Województwa Mazowieckiego”. Jego wdrożenie kosztuje blisko 11,5 mln złotych, przy czym 85 proc. to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. EPWiOD to system teleinformatyczny, który usprawni działanie administracji rządowej na Mazowszu. Skorzystają z niego mieszkańcy regionu, ponieważ będą mogli załatwić sprawę z domu, bez konieczności dojeżdżania do urzędu. System dostępny będzie bezpłatnie, przez cały rok 24 godziny na dobę.
Kolegium wojewody to organ doradczy, w skład którego wchodzą: wicewojewoda, dyrektor generalny, dyrektorzy wydziałów Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie oraz kierownicy zespolonych służb, inspekcji i straży wojewódzkich. Kolegium dokonuje analizy, przedstawia opinie i wnioski dotyczące m.in. bezpieczeństwa i obronności państwa, koordynacji działania służb, inspekcji, straży i innych jednostek.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>