Jak wykazały badania konserwatorskie, oficyna została zbudowana częściowo z materiałów rozbiórkowych z dawnego pałacu, związanego z bezpośrednimi właścicielami czarnoleskich dóbr po rodzinie Kochanowskich. Kolejne remonty i modernizacje obiektu doprowadziły do zatracenia jego pierwotnego charakteru.
Rewitalizacja i konserwacja oficyny stała się konieczną potrzebą, ratującą zabytek przed zniszczeniem. W ogólnym planie zwiększy się atrakcyjność czarnoleskiego kompleksu dworsko-parkowego oraz dostępność do oferty programowej Muzeum Jana Kochanowskiego.
Projekt przewiduje przywrócenie pierwotnej bryły budynku z połowy XIX wieku. Zostanie wykonana izolacja fundamentów, będą nowe ściany zewnętrzne, budynek zyska również nowy taras wyłożony kostką drewnianą.
Zaprojektowana została nowa aranżacja pomieszczeń, między innymi sala edukacyjna. Odtworzony zostanie bardzo rzadko występujący w architekturze tego typu komin „butelkowy”. Będzie specjalne wejście dla osób niepełnosprawnych. We fragmentach zostanie wyeksponowana ściana wieńcowa i odtworzony pierwotny dach, który pokryty zostanie tradycyjnym gontem oraz okna typu skrzynkowego z okiennicami.
Wartość prac przekracza 1,3 mln zł. Remont zostanie sfinansowany z funduszy UE i przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. W uroczystości podpisania umowy z wykonawcą remontu uczestniczył Rafał Rajkowski, Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego oraz Tomasz Adamiec, wójt gminy Policzna.
- Bardzo się cieszę dzisiaj z podpisania tej umowy. Jak z pewnością mogli państwo zauważyć w większości naszych instytucji kultury prowadzone są intensywne prace budowlane lub modernizacja istniejących obiektów. To jest również moja osobista duma, że udaje się tak dużo zrobić - mówił wicemarszałek Rafał Rajkowski.
- Dołożymy najwyższej staranności, by za dziewięć miesięcy ten obiekt wyróżniał się może nawet przyćmił blaskiem ten istniejący, żeby zwracał na siebie uwagę - zapewnia Dariusz Żak, prezes firmy Darco.