Celem Kongresu jest uświadomienie krajowej publiczności, że poza stolicą Mazowsze ma wiele do zaoferowania w obszarze kultury, historii i dziedzictwa narodowego. Pierwszym etapem jest integracja środowiska osób odpowiedzialnych za rozwój miejscowości. Kongres stworzy przestrzeń, w której samorządowcy z urzędów gminnych, miejskich, powiatowych i wojewódzkich spotkają się, aby wymienić wiedzą, kompetencjami i doświadczeniami z zakresu rozwoju miast i regionów. W trakcie wydarzenia nastąpi również cenna wymiana informacji ze społecznikami i ekspertami oraz instytucjami publicznymi czy organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz historycznych miejscowości.
Efektem tej długofalowej współpracy ma być zaktywizowanie samorządów w celu podjęcia działań w ośrodkach, które nie wykorzystują jeszcze swojego kulturowego potencjału. Popularyzacja wiedzy o historycznych miejscowościach, ich dziedzictwie i krajobrazie kulturowym ma zachęcić turystów krajowych i zagranicznych do odkrywania niezwykłych zakątków Mazowsza, do tej pory nieznanych szerszej publiczności.
Głównym organizatorem wydarzenia jest „Ład na Mazowszu” – Stowarzyszenie Ochrony i Promocji Miast-Ogrodów i Historycznych Miejscowości Centralnego Mazowsza. Pozostali organizatorzy to Mazowiecki Instytut Kultury – instytucja kultury Samorządu Województwa Mazowieckiego, Gmina Góra Kalwaria, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie – instytucja kultury Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego. Uzyskało także Patronat Honorowy Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.
Termin: 14-15 września 2018, godz. 10:00-18:00
Lokalizacja:
14 września 2018 – Warszawa, Państwowe Muzeum Etnograficzne, ul. Kredytowa 1, sala kinowa.
15 września 2018 – Góra Kalwaria, Koszary Arche Hotel, ul. Dominikańska 11.
Wstęp bezpłatny po zarejestrowaniu się pod adresem kongres@ethnomuseum.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń.