To zmęczenie zadecydowało o przegranej, żołnierze niezdolni do walki ze zmęczenia, wśród nich było wielu rannych, nie mogli stawić oporu przeważającej sile wroga. W potyczce na polach Gołębiowa poległo około 80 z nich. Spoczęli wiecznym snem we wspólnej mogile.
- Co roku, w te majowe dni, spotykamy się, aby uczcić pamięć tych, którzy w 1863 roku polegli na okolicznych polach Gołębiowa, Rytomoczydeł, Nowej Wsi. Czcimy pamięć tych, którzy zaskoczeni podczas odpoczynku, stoczyli nierówną potyczkę okupioną życiem młodych powstańców pochowanych w tej mogile – powiedział wójt gminy Jasieniec, Marek Pietrzak.
- Stoimy na świętej ziemi skropionej ich krwią - kontynuował. - Na ziemi kryjącej ich prochy. Zginęli zaskoczeni, znienacka, niespodziewanie. Pewnie wtedy, przed 150 laty, tak jak i dziś, przyroda dawała najwspanialszy pokaz swojego piękna. Też kwitły drzewa w sadach, przed domami pachniał bez. Łąki barwiła soczysta zieleń. W zaroślach śpiewały ptaki. To dzisiejsze spotkanie poświęcone pamięci poległych powstańców, to bardzo istotny element przekazywania wiedzy i podtrzymywania pamięci o tych wszystkich, którzy walczyli i ginęli za wolność ojczyzny, za sprawę narodową. To dzięki ich ofierze, ich dziełu możemy dzisiaj żyć, pracować, uczyć się w wolnej Polsce, możemy swobodnie porozumiewać się w ojczystym, naszym polskim języku. Możemy z dumą mówić, że jesteśmy Polakami. Pamięć o bohaterach Powstania Styczniowego niech trwa wiecznie.
Tę pamięć pielęgnuje również młodzież z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Nowej Wsi, jeden z organizatorów rocznicowej uroczystości. Na ich ręce, za pośrednictwem dyrektorki szkoły, Marzeny Tomaszewskiej, Dariusz Kossowski przekazał niezwykłą rodzinną pamiątkę.
- Pamiętajcie o Patronach waszej szkoły, którzy w tej ziemi spoczywają – powiedział Dariusz Kossowski. - Oni tylko śpią, jak rycerze zaklęci. Przekazuję wam na wieczną pamiątkę, oryginalny szkaplerz powstańczy poświęcony w Leżajsku w 1862 roku.
Organizatorami uroczystości byli Wójt Gminy Jasieniec, Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowej Wsi Marzena Tomaszewska oraz Dowódca 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego płk Andrzej Kozera.