Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Gmina Jasieniec Powstańcom Styczniowym z Gołębiowa

JaL 2013-06-10 00:27:00

Potyczka oddziału pod dowództwem Grabowskiego pod wsią Gołębiów, gmina Jasieniec w powiecie grójeckim, w historiografii Powstania Styczniowego zapisana została pod hasłem „Nowa Wieś”. W książce „Bitwy i potyczki 1863-1864” Stanisława Zielińskiego możemy przeczytać, że „uchodząc przed pościgiem generała Meller-Zakomelskiego ciągle za nim postępującego, przez wieś Boże (oddział Grabowskiego) zdążał do Pilicy, którą przeszedł pod Lechanicami 17 maja i dopiero pod Nową Wsią zatrzymał się na nocleg. Ludzie do tego stopnia byli znużeni, że żaden o posiłku nie myślał, a tym mniej o stanowczym oporze; gdzie, który się zatrzymał tam padał (...) i zasypiał.”

To zmęczenie zadecydowało o przegranej, żołnierze niezdolni do walki ze zmęczenia, wśród nich było wielu rannych, nie mogli stawić oporu przeważającej sile wroga. W potyczce na polach Gołębiowa poległo około 80 z nich. Spoczęli wiecznym snem we wspólnej mogile.

- Co roku, w te majowe dni, spotykamy się, aby uczcić pamięć tych, którzy w 1863 roku polegli na okolicznych polach Gołębiowa, Rytomoczydeł, Nowej Wsi. Czcimy pamięć tych, którzy zaskoczeni podczas odpoczynku, stoczyli nierówną potyczkę okupioną życiem młodych powstańców pochowanych w tej mogile – powiedział wójt gminy Jasieniec, Marek Pietrzak.

- Stoimy na świętej ziemi skropionej ich krwią - kontynuował. - Na ziemi kryjącej ich prochy. Zginęli zaskoczeni, znienacka, niespodziewanie. Pewnie wtedy, przed 150 laty, tak jak i dziś, przyroda dawała najwspanialszy pokaz swojego piękna. Też kwitły drzewa w sadach, przed domami pachniał bez. Łąki barwiła soczysta zieleń. W zaroślach śpiewały ptaki. To dzisiejsze spotkanie poświęcone pamięci poległych powstańców, to bardzo istotny element przekazywania wiedzy i podtrzymywania pamięci o tych wszystkich, którzy walczyli i ginęli za wolność ojczyzny, za sprawę narodową. To dzięki ich ofierze, ich dziełu możemy dzisiaj żyć, pracować, uczyć się w wolnej Polsce, możemy swobodnie porozumiewać się w ojczystym, naszym polskim języku. Możemy z dumą mówić, że jesteśmy Polakami. Pamięć o bohaterach Powstania Styczniowego niech trwa wiecznie.

Tę pamięć pielęgnuje również młodzież z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Nowej Wsi, jeden z organizatorów rocznicowej uroczystości. Na ich ręce, za pośrednictwem dyrektorki szkoły, Marzeny Tomaszewskiej, Dariusz Kossowski przekazał niezwykłą rodzinną pamiątkę.

- Pamiętajcie o Patronach waszej szkoły, którzy w tej ziemi spoczywają – powiedział Dariusz Kossowski. - Oni tylko śpią, jak rycerze zaklęci. Przekazuję wam na wieczną pamiątkę, oryginalny szkaplerz powstańczy poświęcony w Leżajsku w 1862 roku.

Organizatorami uroczystości byli Wójt Gminy Jasieniec,  Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowej Wsi Marzena Tomaszewska oraz Dowódca 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego płk Andrzej Kozera. 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych