Od czerwca trwają roboty remontowo-konserwatorskie na terenie Muzeum im. Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Jest to drugi tak duży projekt realizowany w tym miejscu. Przypomnijmy, w ubiegłym roku w ramach inwestycji „Jan Kochanowski inspiracją kulturową Mazowsza” odtworzony został wygląd ogrodu stworzonego przez Stefana Celichowskiego, a także wybudowane dwa nowe obiekty – pawilon ogrodowy pełniący charakter usługowy oraz amfiteatr z zadaszoną sceną.
Tegoroczne prace obejmują wykonanie izolacji przeciwwilgociowej i opaski drenażowej wokół dworku i kaplicy, renowację tynków zewnętrznych wraz z malowaniem elewacji obu budynków, konserwację schodów kamiennych i witraży od zewnętrznej strony kaplicy, remont piwnic oraz wymianę okien i drzwi w dworku.
Koszt przedsięwzięcia wyniesie około 565 tysięcy złotych. Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (kwota: 200 tysięcy złotych). Pozostałą część remontu pokryje Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Realizacji inwestycji podjęła się firma „Renova” z Warszawy.
Planowane zakończenie prac przewidziane jest na przełom września i października bieżącego roku. Wtedy też zwiedzający będą mogli obejrzeć całkowicie odrestaurowany zespół dworsko-parkowy w Czarnolesie. Pomimo remontu muzeum pracuje według stałego harmonogramu.
Dwór Jana Kochanowskiego, ojca polskiego renesansu rocznie odwiedza około 40 tysięcy osób. Najwięcej turystów przybywa w te klimatyczne, sielankowe miejsce w okresie letnim, kiedy drzewa kwitną i szeptają utwór gospodarza ogrodu: „Gościu, siądź pod mym liściem, a odpocznij sobie”. Muzeum w dni powszednie jest czynne do godz. 16, zaś w weekendy do godz.18.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? DOŁĄCZ DO NAS FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>