Niska emisja truje. W domowych piecach oraz lokalnych kotłowniach najczęściej palimy węglem o niskiej jakości albo śmieciami. Na szczęście problem niskiej emisji jest coraz częściej nagłaśniany, co sprawia, że społeczeństwo zaczyna zwracać uwagę na jakość powietrza w swoim miejscu zamieszkania. Szczyt klimatyczny ONZ 2018 w Katowicach równie skutecznie pokazuje zagrożenia i konsekwencje w niedbaniu o środowisko.
Miliony na ekologiczne działania
Problem zanieczyszczenia dostrzegają również władze Mazowsza. Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych, po raz kolejny przeprowadzi konkurs w ramach Poddziałania 4.3.1 Ograniczanie zanieczyszczeń powietrza i rozwój mobilności miejskiej, typ projektów: Ograniczenie „niskiej emisji”, wymiana urządzeń grzewczych.
W gospodarstwach domowych, w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych i wielorodzinnych oraz kotłowniach osiedlowych możliwa będzie wymiana starych kotłów, pieców i urządzeń grzewczych wykorzystujących paliwa stałe. Unijne wsparcie będzie można otrzymać na zakup kotłów elektrycznych, olejowych i tych spalających biomasę (np. drewno, pellet) lub paliwa gazowe. Wymianę źródeł ciepła będzie można przeprowadzić również w budynkach użyteczności publicznej. Z dofinansowania wyłączona będzie możliwość instalacji pieców węglowych.
Dodatkowo w ramach inwestycji możliwe będzie:
- podłączenie budynków do sieci ciepłowniczej lub chłodniczej;
- przeprowadzenie termomodernizacji budynku (zakres takich prac musi wynikać z audytu energetycznego oraz służyć poprawie oszczędności energii);
- budowa lub przebudowa instalacji wykorzystujących OZE w budynkach, w których następuje wymiana urządzenia grzewczego;
- przebudowa lub budowa infrastruktury technicznej, np. przewodów lub urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych, elektrycznych, gazowych, telekomunikacyjnych lub włókien światłowodowych na potrzeby projektu;
- wymiana lub montaż czujników tlenku węgla - czadu;
- prace inwestycyjne, instalacyjne, rozbiórkowe.
Ważne informacje dla beneficjentów
Realizowany projekt powinien uwzględniać wymogi wskazane w obowiązującej uchwale antysmogowej Sejmiku Województwa Mazowieckiego nr 162/17 z 24 października 2017 r. Do wniosku o dofinansowanie powinien zostać dołączony audyt energetyczny (obligatoryjny w przypadku, gdy elementem projektu jest termomodernizacja) lub świadectwo energetyczne. W przypadku projektów obejmujących wyłącznie wymianę urządzenia grzewczego dopuszczalne jest przedłożenie jedynie świadectwa energetycznego zawierającego informację o efekcie ekologicznym.
Dofinansowanie mogą uzyskać projekty planowane do realizacji na terenie gmin z obszaru województwa mazowieckiego, o liczbie mieszkańców do 300 tys. Beneficjenci powinni pamiętać, że dofinansowanie wymiany urządzeń grzewczych będzie możliwe pod warunkiem zapewnienia znacznej redukcji CO2 w odniesieniu do istniejących instalacji o co najmniej 30% w przypadku zmiany spalanego paliwa. Ze względu na to, że inwestycje w tym zakresie mają długotrwały charakter, powinny być zgodne z właściwymi przepisami unijnymi.
Dla kogo dofinansowanie?
O unijne dofinansowanie ubiegać się mogą jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia, jednostki organizacyjne JST posiadające osobowość prawną oraz spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe i TBS-y.
Wnioski należy składać wyłącznie w formie elektronicznej w systemie MEWA 2.0. od 31 grudnia 2018 r. do 8 maja 2019 r. Pula pieniędzy na konkurs to 12 992 100,00 zł. Maksymalny poziom dofinansowania to 80%. Minimalna wartość dofinansowania projektu nie została określona, natomiast maksymalne wsparcie to 1,5 mln zł. Inwestycje mogą być realizowane w partnerstwie.
Pełna dokumentacja konkursowa dostępna jest tutaj.