W zielonym miasteczku, które rozłożyło się w parku można było wziąć udział w warsztatach z tworzenia wikliny, zielarstwa, rekuperacji wody. Odbyły się czytanie poezji, pokazy kowalstwa, wystawiono ekspozycje z roślinami dla fanów miejskiego ogrodnictwa. Było dużo dobrej zabawy na świeżym powietrzu.
Z kolei w sali konferencyjnej Amfiteatru dyskutowano na poważnie o ekologii. Jednym z pynktów dyskusji panelowych była „Adaptacja do zmian klimatu poprzez zrównoważoną gospodarkę wodą w przestrzeni miejskiej Radomia”. Temat przedstawili dr hab. Tomasz Jurczak, prof. Uniwersytetu Łódzkiego oraz dr hab. Iwona Wagner z firmy FPP Enviro. Oboje przybliżyli zebranym założenia Programu LIFE.
Przypomnijmy, że Radom jest jednym z pierwszym miast w Polsce i Europie, który próbuje rozwiązać problem globalnych zmian klimatu i nasilających się ekstremalnych zjawisk pogodowych. Miasto realizuje projekt adaptacji do zmian klimatu w ramach unijnego programu LIFE.
Realizacja projektu unijnego pn. "Adaptacja do zmian klimatu poprzez zrównoważoną gospodarkę ściekową w przestrzeni miejskiej Radomia" zbliża się do finału. Radom jest jedynym miastem w Polsce, które otrzymało unijne wsparcie wartości 5,8 mln euro. Główne zadanie realizowane jest na zalewie Borki i w jego sąsiedztwie, ale Wodociągi Miejskie przeprowadziły też szereg innych zadań, tj. chociażby budowy i modernizację sieci wodociągowo-kanalizacyjnej.
Jeśli zaś chodzi o zalew na Borkach, to już w czerwcu informowaliśmy, że woda jest przydatna do kąpieli. To efekt zakończenia prac właśnie w ramach projektu LIFE na zbiorniku i stawach kolmatacyjnych.