Służby mundurowe. Stołeczna policja – jako służba wiodąca – dbała w szerokim zakresie o bezpieczeństwo publiczne, wspierana przez funkcjonariuszy ze 16 komend wojewódzkich, 500 żołnierzy żandarmerii wojskowej, ok. 1000 strażników miejskich i 1,4 tys. funkcjonariuszy straży ochrony kolei. 7 tys. policjantów w Warszawie dniu meczu Rosja - Grecja i ponad 6 tys. podczas spotkania Polska – Rosja to rekordowa liczba policjantów w historii stołecznych imprez masowych. Działania podczas zamieszek prowadzone były adekwatnie, nie dopuszczając do eskalacji. Zabezpieczone były także centra pobytowe drużyn Grecji w Jachrance i Chorwacji w Warce oraz trasy dojazdowe, hotele, boiska i Stadion Narodowy. Na przejściu granicznym Warszawa Okęcie straż graniczna odprawiła ponad 25 tys. kibiców z 300 samolotów czarterowych i kilku krajowych. Odmówiono wjazdu na teren RP 45 cudzoziemcom w ramach rozpoznania migracyjnego. Podczas Euro działania prowadziło prawie 2 tys. funkcjonariuszy straży granicznej. W związku z zagrożeniem bezpieczeństwa publicznego wojewoda wydalił 6 obcokrajowców. Straż pożarna do zadań związanych z zabezpieczeniem mistrzostw na terenie całego województwa zaangażowała prawie 7 tys. strażaków. System powiadamiania ratunkowego został wzmocniony dyżurami tłumaczy w tym z języków greckiego i rosyjskiego. Inspekcja transportu drogowego i policja kontrolowały drogi pod kątem przestrzegania ogłoszonego przez wojewodę zakazu przewozu materiałów niebezpiecznych oraz transport kibiców i ładunki w pojazdach ciężarowych.
Zabezpieczenie CBRN. Po raz pierwszy prowadzono działania w zakresie kompleksowego monitorowania i zwalczania ewentualnych zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych i nuklearnych (CBRN) w strefie kibica i na Stadionie Narodowym. Do wykrywania skażeń biologicznych wykorzystano system LIDAR opracowany przez specjalistów z Wojskowej Akademii Technicznej, do chemicznych – mobilne laboratorium straży pożarnej a promieniotwórcze - we współpracy z Państwową Agencją Atomistyki. Za CBRN odpowiadało Wojewódzkie Centrum Zarządzenia Kryzysowego (WCZK)
w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim.
Ratownictwo medyczne. Stadion Narodowy i strefa kibica miały swoje dodatkowe zabezpieczenie medyczne. Łącznie służby państwowego ratownictwa odnotowały ponad 16 tys. interwencji na ternie samego miasta stołecznego Warszawy - 146 dotyczyło cudzoziemców z czego 36 obcokrajowców zostało doraźnie hospitalizowanych. W dni meczowe dyżury lekarza koordynatora ratownictwa medycznego w WCZK prowadzone były dwuosobowo. W obsłudze turnieju wzięło udział 32 wolontariuszy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, którzy przepracowali blisko 1800 godzin zabezpieczając m.in. Wisłę w okolicach Stadionu Narodowego w dniach meczowych.
Stan alfa. W związku ogłoszeniem podwyższonej gotowości antyterrorystycznej, 27 czerwca wojewoda zorganizował w trybie pilnym posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, na którym dokonano oceny gotowości służb i instytucji i wprowadzono niezbędne działania prewencyjne.
Kontrole przewozu osób. Inspekcja handlowa wraz z inspektorami transportu drogowego, policją i urzędnikami skarbowymi od kwietnia do czerwca przeprowadziła 323 kontrole legalności i rzetelności usług świadczonych przez stołecznych taksówkarzy i tzw. przewozy osób. Nałożono 57 mandatów karnych oraz zatrzymano 15 dowodów rejestracyjnych. Inspekcja handlowa kontrolowała także poziom usług hotelowych oraz zakłady gastronomiczne.
Profilaktyka HIV. W dni meczowe w okolicach dworców PKP Śródmieście i PKP Powiśle działały stoiska „Safer Points”. Wolontariusze udzielali w nich wskazówek i porad dotyczących zagrożeń chorobami przenoszonymi drogą płciową. W pobliżu stref kibica rozdawane były pakiety edukacyjne zawierające m.in. prezerwatywy i ulotki w językach: polskim, ukraińskim, angielskim, rosyjskim, niemieckim i hiszpańskim. Działania były prowadzone przez organizacje pozarządowe w ramach zespołu działającego przy wojewodzie.
Pozostałe. Całodobowe dyżury telefoniczne pełniły także wojewódzkie inspekcje: nadzoru budowlanego, ochrony roślin i nasiennictwa, ochrony środowiska, weterynaryjna, farmaceutyczna, jakości artykułów rolno – spożywczych, straż rybacka oraz kuratorium oświaty. Podobnie w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim - Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego i Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, a także Wydział Prawny (m.in. w zakresie opiniowania aktów prawnych i publikowania aktów prawa miejscowego), Wydział Spraw Obywatelskich (powiadomienie o zgonie obywatela polskiego za granicą; wydawanie paszportów uprawniających do powrotu do Polski w przypadku zagubienia dokumentów za granicą), Wydział Spraw Cudzoziemców (decyzje o wydaleniu cudzoziemców z Polski), Biuro Wojewody (zwłaszcza służby prasowe) oraz Wydział Zdrowia.
EURO 2012: Podsumowanie ogólne
Miesiące kompleksowych przygotowań operacyjnych, rekordowa liczba funkcjonariuszy i pracowników służb odpowiadających za bezpieczeństwo, adekwatne reagowanie na zagrożenia, stały nadzór oraz sprawna koordynacja działań towarzyszyły największej w historii imprezie masowej w stolicy. W zabezpieczanie mistrzostw na poziomie wojewódzkim zaangażowanych było co najmniej 13 instytucji. - Dzięki wielu niewidocznym dla mieszkańców działaniom służb widoczna mogła być radość i sportowa atmosfera podczas rozgrywek Euro 2012 w Warszawie – powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu