Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

EURO 2012: Podsumowanie ogólne

dag, Ivetta Biały 2012-07-11 22:02:00

Miesiące kompleksowych przygotowań operacyjnych, rekordowa liczba funkcjonariuszy i pracowników służb odpowiadających za bezpieczeństwo, adekwatne reagowanie na zagrożenia, stały nadzór oraz sprawna koordynacja działań towarzyszyły największej w historii imprezie masowej w stolicy. W zabezpieczanie mistrzostw na poziomie wojewódzkim zaangażowanych było co najmniej 13 instytucji. - Dzięki wielu niewidocznym dla mieszkańców działaniom służb widoczna mogła być radość i sportowa atmosfera podczas rozgrywek Euro 2012 w Warszawie – powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.  

Służby mundurowe. Stołeczna policja – jako służba wiodąca – dbała w szerokim zakresie o bezpieczeństwo publiczne, wspierana przez funkcjonariuszy ze 16 komend wojewódzkich, 500 żołnierzy żandarmerii wojskowej, ok. 1000 strażników miejskich i 1,4 tys. funkcjonariuszy straży ochrony kolei. 7 tys. policjantów w Warszawie dniu meczu Rosja - Grecja i ponad 6 tys. podczas spotkania Polska – Rosja to rekordowa liczba policjantów w historii stołecznych imprez masowych. Działania podczas zamieszek prowadzone były adekwatnie, nie dopuszczając do eskalacji. Zabezpieczone były także centra pobytowe drużyn Grecji w Jachrance i Chorwacji w Warce oraz trasy dojazdowe, hotele, boiska i Stadion Narodowy. Na przejściu granicznym Warszawa Okęcie straż graniczna odprawiła ponad 25 tys. kibiców z 300 samolotów czarterowych i kilku krajowych. Odmówiono wjazdu na teren RP 45 cudzoziemcom w ramach rozpoznania migracyjnego. Podczas Euro działania prowadziło prawie 2 tys. funkcjonariuszy straży granicznej. W związku z zagrożeniem bezpieczeństwa publicznego wojewoda wydalił 6 obcokrajowców. Straż pożarna do zadań związanych z zabezpieczeniem mistrzostw na terenie całego województwa zaangażowała prawie 7 tys. strażaków. System powiadamiania ratunkowego został wzmocniony dyżurami tłumaczy w tym z języków greckiego i rosyjskiego. Inspekcja transportu drogowego i policja kontrolowały drogi pod kątem przestrzegania ogłoszonego przez wojewodę zakazu przewozu materiałów niebezpiecznych oraz transport kibiców i ładunki w pojazdach ciężarowych.

Zabezpieczenie CBRN. Po raz pierwszy prowadzono działania w zakresie kompleksowego monitorowania i zwalczania ewentualnych zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych i nuklearnych (CBRN) w strefie kibica i na Stadionie Narodowym. Do wykrywania skażeń biologicznych wykorzystano system LIDAR opracowany przez specjalistów z Wojskowej Akademii Technicznej, do chemicznych – mobilne laboratorium straży pożarnej a promieniotwórcze - we współpracy z Państwową Agencją Atomistyki. Za CBRN odpowiadało Wojewódzkie Centrum Zarządzenia Kryzysowego (WCZK) 
w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim.

Ratownictwo medyczne. Stadion Narodowy i strefa kibica miały swoje dodatkowe zabezpieczenie medyczne. Łącznie służby państwowego ratownictwa odnotowały ponad 16 tys. interwencji na ternie samego miasta stołecznego Warszawy - 146 dotyczyło cudzoziemców z czego 36 obcokrajowców zostało doraźnie hospitalizowanych. W dni meczowe dyżury lekarza koordynatora ratownictwa medycznego w WCZK prowadzone były dwuosobowo. W obsłudze turnieju wzięło udział 32 wolontariuszy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, którzy przepracowali blisko 1800 godzin zabezpieczając m.in. Wisłę w okolicach Stadionu Narodowego w dniach meczowych.

Stan alfa. W związku ogłoszeniem podwyższonej gotowości antyterrorystycznej, 27 czerwca wojewoda zorganizował w trybie pilnym posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, na którym dokonano oceny gotowości służb i instytucji i wprowadzono niezbędne działania prewencyjne.

Kontrole przewozu osób. Inspekcja handlowa wraz z inspektorami transportu drogowego, policją i urzędnikami skarbowymi od kwietnia do czerwca przeprowadziła 323 kontrole legalności i rzetelności usług świadczonych przez stołecznych taksówkarzy i tzw. przewozy osób. Nałożono 57 mandatów karnych oraz zatrzymano 15 dowodów rejestracyjnych. Inspekcja handlowa kontrolowała także poziom usług hotelowych oraz zakłady gastronomiczne.

Profilaktyka HIV. W dni meczowe w okolicach dworców PKP Śródmieście i PKP Powiśle działały stoiska „Safer Points”. Wolontariusze udzielali w nich wskazówek i porad dotyczących zagrożeń chorobami przenoszonymi drogą płciową. W pobliżu stref kibica rozdawane były pakiety edukacyjne zawierające m.in. prezerwatywy i ulotki w językach: polskim, ukraińskim, angielskim, rosyjskim, niemieckim i hiszpańskim. Działania były prowadzone przez organizacje pozarządowe w ramach zespołu działającego przy wojewodzie.

Pozostałe. Całodobowe dyżury telefoniczne pełniły także wojewódzkie inspekcje: nadzoru budowlanego, ochrony roślin i nasiennictwa, ochrony środowiska, weterynaryjna, farmaceutyczna, jakości artykułów rolno – spożywczych, straż rybacka oraz kuratorium oświaty. Podobnie w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim - Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego i Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, a także Wydział Prawny (m.in. w zakresie opiniowania aktów prawnych i publikowania aktów prawa miejscowego), Wydział Spraw Obywatelskich (powiadomienie o zgonie obywatela polskiego za granicą; wydawanie paszportów uprawniających do powrotu do Polski w przypadku zagubienia dokumentów za granicą), Wydział Spraw Cudzoziemców (decyzje o wydaleniu cudzoziemców z Polski), Biuro Wojewody (zwłaszcza służby prasowe) oraz Wydział Zdrowia. 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych