Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Ekologiczne Białobrzegi

Ł.G 2012-07-28 17:49:00

Mieszkańcy gminy Białobrzegi będą korzystać z energii słonecznej do ogrzewania ciepłej wody. Rozwiązanie to zostanie zastosowane w urzędach, szkołach, przedszkolach, straży OSP czy na plebanii w Jasionnej. Ponadto zostanie zmodernizowane stare wysypisko w gminie tak by było jeszcze bardziej ekologicznie.  

ilustracja

Dodatkowo w szkole podstawowej i gimnazjum w Białobrzegach zainstalowane zostaną pompy ciepła.

- Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii przyczyni się nie tylko do zmniejszenia kosztów związanych z ogrzewaniem wody, ale także redukcji emisji substancji szkodliwych do środowiska. Ponadto, dzięki rekultywacji gminnego składowiska odpadów gmina zyska nowe tereny zielone. Przeprowadzenie tych inwestycji możliwe będzie dzięki otrzymanej decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego dotacji unijnej w wysokości ponad 5,3 mln zł. Umowy w tej sprawie podpisali wicemarszałek Leszek Ruszczyk oraz zastępca burmistrza miasta i gminy Białobrzegi Waldemar Olszewski - mówi Grzegorz Czwordon, inspektor z Urzędu Miasta i Gminy w Białobrzegach.

Dzięki inwestycji w 149 gospodarstwach zainstalowane zostaną kolektory słoneczne, dzięki którym mieszkańcy zaoszczędzą na ogrzewaniu ciepłej wody. Instalacje solarne zamontowane będą także w szkołach podstawowych, gimnazjach i przedszkolach. Ponadto, w salach gimnastycznych gimnazjum i szkoły podstawowej w Białobrzegach zainstalowane zostaną gruntowe pompy ciepła, a ta istniejąca w kościele w Jasionnej przejdzie gruntowny remont.

- Kolejnym projektem jest rekultywacja składowiska odpadów, zlokalizowanych w miejscowości Sucha. Gminne składowisko zajmuje powierzchnię 2,97 ha. Powstało nielegalnie w latach 70-tych w miejscu dawnego wyrobiska piasku, gdzie przez lata mieszkańcy samowolnie gromadzili odpady i nieczystości komunalne. W ten sposób teren wyrobiska zmienił się w „dzikie” wysypisko odpadów - mówi Grzegorz Czwordon.

Inwestycja będzie przebiegać etapami. W pierwszej kolejności przeprowadzone zostaną prace organizacyjne i porządkowe. Ustawione będą tablice informacyjne, a teren składowiska zostanie uporządkowany z „dziko” zalegających odpadów oraz krzaków i innych samosiejek. Następnie pryzma odpadów zostanie ukształtowana, wyrównana i zagęszczona. Działania te mają na celu zapewnienie swobodnego odpływu powierzchniowych wód opadowych i roztopowych. Ponadto, wykonany zostanie szczelny zbiornik odparowujący, który przejmować będzie spływ powierzchniowy, otwarty rów odwadniający oraz trzy studnie odgazowujące.

- Następnie, składowisko zostanie nawiezione i pokryte warstwą o właściwościach izolacyjno-rekultywacyjnych. Ostatnim elementem będzie nasadzenie roślinności w postaci mieszanki traw oraz pasa wierzby wiciowej - mówi Czwordon. 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych