W sobotę, 8 marca, mazowiecka „drogówka” przeprowadziła akcję prewencyjną: „„Aby Twoja postawa na drodze była zawsze przykładem dla innych! ... w trosce o nasze wspólne bezpieczeństwo!” Wszystko w związku z przypadającym wtedy Dniem Kobiet. Policyjne patrole kontrolowały na ulicach Radomia samochody, zwłaszcza te, którymi kierowały panie. Funkcjonariusze zwracali też uwagę na kobiety-pieszych.
Policjanci rozmawiali z paniami na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwracając uwagę na to, iż przykład dawany przez matki, babcie czy nasze partnerki zapada w pamięć - często na całe życie. W tym szczególnym dniu funkcjonariusze zwrócili się do naszych pań z apelem, aby pamiętały zawsze o tym, że kobieta to dla mężczyzn synonim poczucia bezpieczeństwa, chociaż na co dzień nie zawsze o tym mówią. Często wręcz krytykują zachowanie kobiet, zwłaszcza tych kierujących pojazdami.
Jak wyraźnie wskazują policyjne statystyki, to mężczyźni są sprawcami znacznej większości wypadków i kolizji drogowych. W ubiegłym roku, na terenie Mazowsza mężczyźni, którzy kierowali pojazdami byli sprawcami 1550 wypadków drogowych oraz 112111 kolizji. W tym samym czasie kobiety przyczyniły się do powstania 430 wypadków i 3193 kolizji drogowych. Jako piesi, panie świecą jeszcze lepszym przykładem. W 2013 roku kobiety spowodowały 67 wypadków natomiast piesi mężczyźni 197.
Kobiety też znacznie rzadziej wsiadają za kierownicę będąc pod wpływem alkoholu. W roku 2013, 206 wypadków spowodowali nietrzeźwi mężczyźni, a jedynie 13 kobiety. Podobne są proporcje w przypadku kolizji drogowych. Nietrzeźwi mężczyźni spowodowali ich 653, a kobiety 31.Trudno powyższe liczby tłumaczyć np. tym, że znacznie więcej mężczyzn kieruje pojazdami, ponieważ coraz więcej pań zdobywa prawo jazdy, coraz więcej zasiada za kierownicą. Tylko w samym Radomiu, w roku 2012 egzamin na prawo jazdy zdało 8226 pań, rok później 5629.
- Kobieta za kierownicą łagodzi obyczaje: jest delikatniejsza, bardziej rozważna i częściej niż mężczyźni okazuje życzliwość innym użytkownikom dróg – taką opinię o paniach wyraził szef mazowieckiej „drogówki” podinsp. Jacek Mnich.
Policjanci skontrolowali w czasie prowadzonej akcji kilkadziesiąt pojazdów, a dzięki życzliwości radomskiej kwiaciarni „Azalia” , każda z „pań-kierowców” i „pań -pieszych” otrzymała od policjantów piękną różę.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>