Jak podała instytucja, w wielu rejonach kraju występuje tzw. pogoda pożarowa. Oznacza to, że temperatura powietrza przekracza 22 st., a wilgotność względna powietrza spada poniżej 46 proc. Natomiast wilgotność ściółki (leśnego materiału palnego) jest niższa od 11 proc.
W takich warunkach meteorologicznych gwałtownie rośnie liczba pożarów w lasach. Świadczą o tym statystyki Lasów Państwowych i Państwowej Straży Pożarnej. W ostatnim tygodniu w lasach ugaszono 1468 pożarów, średnio ponad 200 w ciągu doby.
Ze względu na taką sytuację w lasach wprowadza się okresowe zakazy wstępu. Decyzje takie podejmują na swoim terenie nadleśniczowie i dyrektorzy parków narodowych. O
Jak przypomina IBL, zakaz wstępu do lasu oznacza, że można tam przebywać tylko w miejscach przeznaczonych do masowego wypoczynku (pola namiotowe, biwakowe, parkingi, ścieżki zdrowia itp.), jeżeli tablice informacyjne tego też nie zakazują.
Według informacji instytutu, mimo prognozowanych opadów, szczególnie przelotnych, zagrożenie pożarowe może się co prawda zmniejszyć, ale tylko na krótko i lokalnie.
Instytut Badawczy Leśnictwa apeluje o respektowanie zarządzeń administracji Lasów Państwowych i zachowanie szczególnej ostrożności przy przejazdach przez tereny leśne.