W tym roku godność starostów dożynek stała się udziałem Piotra Fiołka z Tczowa prowadzącego 40 hektarowe gospodarstwo rolne wraz z żoną Marianną. Państwo Fijołkowie specjalizują się w hodowli trzody chlewnej (450 sztuk rocznie) oraz uprawie zbóż i rzepaku. Starościną dożynek była Justyna Gregorczyk z Grabowa nad Wisłą (gmina Przyłęk). Wraz z mężem prowadzi ona gospodarstwo o powierzchni 28 ha, zajmując się zarówno produkcją roślinną, jak i zwierzęcą.
Uczestniczyli także starostowie dożynek z poszczególnych gmin oraz wyłonieni przez Zarząd Powiatowy w Zwoleniu Mazowieckiej Izby Rolniczej. Przewodniczy jej od lat Stanisław Kacperczyk, zam. we wsi Bartodzieje, gmina Tczów, pełniący również funkcję prezesa Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych oraz wiceprzewodniczącego Ogólnopolskiej Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych. Prowadzi on nowocześnie duże gospodarstwo rolne, nie szczędząc czasu i sił na działalność szkoleniową.
Po mszy dziękczynnej za zbiory w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i koncercie Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta Zwolenia, część oficjalną dożynek rozpoczął tradycyjnym obrzędem dożynkowym Zespół „Sobótka” z Czarnolasu.
Zgodnie z tradycją, starostowie dożynek wręczyli bochen chleba staroście powiatowemu, Waldemarowi Urbańskiemu, prosząc by dzielił go po równo i sprawiedliwie. Podobnie postąpili starostowie dożynek z poszczególnych gmin, wręczając bochny chleba współgospodarzowi dożynek, pani burmistrz, Bogusławie Jaworskiej w przypadku Zwolenia oraz wójtom – Kazanowa, Marianowi Karolikowi, Policznej, Stanisławowi Pająkowi i Przyłęka, Marianowi Kuś oraz przewodniczącemu Zarządu Powiatowego MIR, Stanisławowi Kacperczykowi. Część chlebowa uroczystości zakończył akt dzielenia się chlebem szefów samorządów i starostów dożynek z uczestnikami dożynek.
Po przywitaniu uczestników, w tym przede wszystkim rolników i zaproszonych gości przez starostę zwoleńskiego, Waldemara Urbańskiego i panią burmistrz, Bogusławę Jaworską, rozpoczęło sie honorowanie rolników, osób pracujących na rzecz rolnictwa, poszczególnych miejscowości oraz zwycięzców różnorakich konkursów.
Jedenaście osób wyróżniono odznakami honorowymi „Zasłużony dla rolnictwa”. I nagrodą w Firmowanym przez MIR VII Powiatowym Konkursie Producentów Rolnych 2012 otrzymał Roman Suwała, zam. w Bartodziejach, gm. Tczów. Wyróżniono też najlepszych z poszczególnych gmin. W drugim, organizowanym przez MIR na najestetyczniejszą miejscowość w powiecie zwoleńskim, najwięcej punktów uzyskał Miechów Wieś, otrzymując w nagrodę wykaszarkę. Wręczano też nagrody w konkursach „Olimpiady wiedzy o rolnictwie” (MIR), „Pracuj bezpiecznie” (KRUS).
Po festiwalu lokalnych zespołów artystycznych i gustowaniu wyrobów kulinarnych na stoiskach KGW miejscowości Bartodzieje i Mierziączka oraz wystawionych przez Zespoły „Kazanowianki znad Iłżanki”, „Sobótka” z Czarnolasu i „Gotardowie” ze Zwolenia, rozstrzygnięto ciekawy konkurs kulinarny pod nazwą „Wyczarowane z owoców”. W kategorii „owocowa dekoracja” pierwsze miejsce otrzymała Barbara Tkaczyk z gminy Zwoleń. Najlepszą nalewkę owocową przygotowała Jadwiga Wrochna z Policznej, a prawdziwie tradycyjną szarlotkę – Józef Gomula ze Zwolenia.
Po nich estradą zawładnęły – CYGANERIA, góralski kabaret TRUTEŃ i zespól disco polo – TARZAN BOY. Zwoleńskie Dożynki Powiatowe „Owocowe Smaki Regionu” zakończył pokaz sztucznych ogni.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>