Halucynacje, stany lękowe, fobie, myśli i próby samobójcze, często udane....To tylko niektóre spośród skutków zażywania substancji psychoaktywnych. Świadomość spustoszenia, jakie narkotyki i dopalacze sieją w ludzkim organizmie powinna być dostatecznym ostrzeżeniem przed kontaktem z nimi.
Często jednak, jak pokazują statystyki, nie wystarcza... Co zrobić, gdy musimy już leczyć a nie zapobiegać? Jak pomóc sobie bądź osobie z naszego otoczenia? Co z problemem granic odpowiedzialności prawnej i dostępu do tego typu specyfików?
Odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych, omówili prelegenci debaty zorganizowanej przez Wyższą Szkołę Handlową w Radomiu oraz Komendę Wojewódzką Policji zs. w Radomiu. Uczestnikami spotkania byli uczniowie i studenci, prelegentami osoby zajmujące się leczeniem uzależnień oraz policjanci.
Spotkanie rozpoczęła rektor Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu doc. dr Elżbieta Kielska, która przywitała oraz przedstawiła wszystkich uczestników debaty. Następnie zastępca mazowieckiego komendanta wojewódzkiego policji insp. Marek Świszcz, wprowadził w problematykę jakim są narkotyki czy dopalacze oraz skutki społeczne z nimi związane.
Kolejnym prelegentem była Katarzyna Dziwisz, lekarz psychiatra, która w swoim wystąpieniu ostrzegała, że bez względu na powód, "zabawa" z narkotykami to droga donikąd. Niszczą organizm i powodują uzależnienie psychiczne oraz fizyczne. Są też do ciężkich psychoz i depresji. Młodszy Aspirat Irmina Małek-Przepiórka z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu, zapoznała uczestników z odpowiedzialnością prawną, wyjaśniła czym są narkotyki i kto to jest narkoman. Podzieliła się również doświadczeniem wynikającym z wieloletniej pracy z osobami nieletnimi i ich problemami.
Gdzie szukać pomocy? Do kogo się zgłosić, jak pomóc sobie i innym? Czy też jak wygląda terapia i jakie warunki trzeba spełnić, tego można było się dowiedzieć od terapeutki, Mirosławy Grzeszczyk.
Natomiast Katarzyna Baćmaga z sanepidu, opowiedziała o współpracy Policji z Sanepidem w walce ze sklepami oferującymi niedozwolone dopalacze.
W roku ubiegłym na terenie Mazowsza policjanci zabezpieczyli około 30 kilogramów samej marihuany i 15 kilogramów amfetaminy. W związku z przestępstwami narkotykowymi zatrzymano ponad 1000 osób. W Mazowieckiej Komendzie Wojewódzkiej Policji w 2014 roku powołano Wydział do Walki z Przestępczością Narkotykową. Za posiadanie narkotyków grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności. Za ich sprzedawanie do 10 lat.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>