Pieniądze będą przeznaczone dla osób mieszkających w powiatach, gdzie stopa bezrobocia przekroczyła 10 procent (stan na koniec maja br.). W województwie mazowieckim takie kryteria spełniało dziewięć powiatów, siedem z nich złożyło wnioski o dodatkowe środki do Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.
Wnioskowano o fundusze dla 1 128 bezrobotnych z obszarów wysokiego bezrobocia, a koszty ich aktywizacji oszacowano na blisko 10 mln złotych. Po ocenie wniosków w MRPiPS, powiatowe urzędy pracy otrzymały ponad 4 mln 665 tys. złotych, co ograniczy liczbę bezrobotnych, którym zostanie udzielona pomoc.
Tabela: Zestawienie wniosków o środki z rezerwy Funduszu Pracy na programy aktywizacji zawodowej bezrobotnych zamieszkujących na terenach wysokiego bezrobocia:
W pierwszej połowie br. powiatowe urzędy pracy otrzymały już ponad 8,3 mln zł z rezerwy Funduszu Pracy na aktywizację zawodową bezrobotnych: zamieszkałych na terenach wiejskich o wysokim bezrobociu; dłużników alimentacyjnych; związanych z tworzeniem zielonych miejsc pracy oraz zatrudnionych na stażach w placówkach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dzięki temu wparciem objęto około 1000 bezrobotnych na Mazowszu.