Festyn „Dotyk Tradycji”, którego koordynatorem był Kozienicki Dom Kultury im. B. Klimczuka odbył się w sobotę, 31 maja na terenie Ośrodka Rekreacji i Turystyki nad jeziorem kozienickim.
Festyn przyciągnął wielu tradycjonalistów, ale nie tylko. Każdy mógł wybrać coś dla siebie, bowiem atrakcji było co nie miara. Dzieci i dorośli brali czynny udział w warsztatach plastycznych z Grupą Twórczą „Vena” działającą w KDK już 17 lat. Wśród artystów znaleźli się: Władysława Barbara Drachal, Genowefa Śledź, Janusz Karaś, Zbigniew Kurasiewicz, Eugenia Kuna, Leokadia Styś, Marlena i Andrzej Zielińscy, Helena Szamańska i Józef Kondeja. Dzieci tworzyły piękne obrazy i rzeźby.
A oprócz warsztatów nasi twórcy prezentowali swoje malarstwo, rzeźbę, koronkarstwo i hafciarstwo. Grzegorz Gordat uczył jak wyplatać cuda z wikliny. Były również warsztaty ceramiczne prowadzone przez Elżbietę Wit z Pracowni Ceramiki i Plastyki Obrzędowej „Opłotki” w Muzeum Regionalnym w Kozienicach. Można było także zdobyć certyfikat „Sprawności pradziadka”. Warsztaty te zorganizowane przez Muzeum Wsi Radomskiej polegały na obejrzeniu pokazu i próbie wykonania m.in. takich czynności jak pozyskiwanie mąki w stępach, ubijanie masła w maselnicy, pranie w balii na tarze czy obróbka lnu.
Był pokaz pszczelarstwa, czyli pasieka Witolda Adamskiego, barć Stanisławice. Na stoisku promocyjno – edukacyjnym Kozienickiego Parku Krajobrazowego chętni brali udział w konkursach wiedzy, warsztatach plastycznych, rozpoznawali gatunki drzew czy mogli zmienić swój image malując sobie twarz.
Ci, którzy spragnieni byli polskich tańców tradycyjnych wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez członków zespołu „Janusz Prusinowski Tio” Piotra Zgorzelskiego – tancerza, wieloletniego prezesa Stowarzyszenia „Dom Tańca” w Warszawie i Piotra Piszczatowskiego – muzyka i animatora zabaw tanecznych. Warsztaty składały się z czterech modułów: tańców korowodowych, wirowych po kole, czyli oberka, mazurka i poleczki, tańców „z figurami” i tańców zabaw oraz zabaw rytmicznych wprowadzających w specyfikę ludowego muzykowania.
Oprócz wspomnianego wcześniej kiermaszu sztuki ludowej, czyli malarstwa, rzeźbiarstwa, koronkarstwa, hafciarstwa i wikliniarstwa naszych twórców z „Veny” odbył się kiermasz książki regionalnej i prezentacja plenerowej wystawy „Kozieniczanie czytają” przygotowane przez Bibliotekę Publiczną Gminy Kozienice.
Wręczono także wiele nagród i dyplomów laureatom i osobom wyróżnionym w III edycji konkursu „Czy znasz swoją gminę?”, którego organizatorami byli: Urząd Miejski w Kozienicach i jednocześnie fundator nagród, Zespół Doradców Metodycznych Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Punkt Konsultacyjny w Kozienicach Leokadię Cieślik, Annę Janowska i Ewę Dasiewicz oraz Publiczne Gimnazjum nr 1 w Kozienicach. Nagrody i dyplomy wręczał Dyrektor PG nr 1 Tomasz Trela.
Nie zabrakło konkursów dla dzieci i dorosłych przygotowanych przez instruktorki z Kozienickiego Domu Kultury m.in. zagadki i wyliczanki ludowe, przysłowia, które w polskiej tradycji odgrywają bardzo ważną rolę i układanie puzzli z motywem ludowym. A na scenie występy, występy i jeszcze raz występy. Zaprezentowała się Tradycyjna Kapela Ludowa Braci Tarnowskich, czyli Józef, Stanisław i Adam, którzy określani są mianem mistrzów teatru weselnego – zwyczajowych spektakli odgrywanych drugiego dnia wesela i Zespół Akordeonowy na ludowo pod kierunkiem Tomasza Gieronia ze Szkoły Muzycznej I stopnia z Kozienic, który zaprezentował min. „Zakarpacki taniec” Aleksandra Doreńskiego czy „Suitę tańców ludowych” Krzysztofa Naklickiego. Zespół baletowy „Motylek” działający w naszej placówce pod okiem instruktorki Heleny Szamańskiej zatańczył taniec „Pszczółki” i „Motylek”. Natomiast poetka ludowa Zofia Kucharska wyrecytowała cztery swoje wiersze nawiązujące tematyką do ludowości.
Na zakończenie Festynu „Dotyku Tradycji” usłyszeliśmy Zespół „Frument Project” z Radomia, czyli Patryka Walczaka, Jacka Długosza, Łukasza Rylskiego i Kamila Rylskiego, oraz folklor w nowych aranżacjach. Zespół powstał w 2008 roku, a jego ideą jest łączenie rodzimego folku z innymi gatunkami muzycznymi, aby powstała idealna, orzeźwiająca mieszanka taka jak FRUMENT. Wszyscy wystawiający swoje stoisko, jak również wszyscy występujący otrzymali z rąk Dyrektor Kozienickiego Domu Kultury Elwiry Kozłowskiej dyplomy z podziękowaniami za wsparcie i pomoc przy organizacji tego festynu. Uwagę przyciągały także barwne ludowe stroje.
W to sobotnie popołudnie było naprawdę Folkowo w Puszczy i to wszystko w ramach obchodów Dni Puszczy Kozienickiej. Organizatorem Dni Puszczy była Gmina Kozienice, a partnerami Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka, Ognisko Pracy Pozaszkolnej „Ogród Jordanowski” w Kozienicach i Kozienickie Centrum Rekreacji i Sportu. Zapraszamy za rok.