Na zaproszenie Zdzisława Palewicza, mera Samorządu Rejonu Solecznickiego, w obchodach Święta Plonów, oprócz przedstawicieli litewskich władz państwowych i samorządowych, tradycyjnie już bardzo licznie uczestniczyli również goście z Polski (rejon w większości zamieszkany jest przez Polaków). Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego reprezentował Tomasz Borecki, prezydencki doradca, wieloletni rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Obecni byli także polscy parlamentarzyści i przedstawiciele organizacji wspierających środowiska polonijne.
Wśród 28 delegacji samorządowców z całego kraju nie zabrakło przedstawicieli Powiatu Radomskiego, który od lat utrzymuje kontakty z rejonem (odpowiednik powiatu) solecznickim, a w szczególności ze starostwem (gminą) Dziewieniszki. Z powodu przypadających tego samego dnia powiatowo-gminnych Dożynek w Taczowie, gm. Zakrzew, z zaproszenia do Solecznik nie mógł skorzystać ani starosta radomski Mirosław Ślifirczyk, ani wicestarosta Krzysztof Górak. W ich imieniu specjalny list z podziękowaniami i życzeniami udanego Święta Plonów oraz okolicznościowe upominki przekazali merowi Zdzisławowi Palewiczowi reprezentujący na solecznickich Dożynkach Powiat Radomski: Marian Janeczek, naczelnik Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa, Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Starostwa, Jadwiga Wojtowicz, naczelnik Wydziału Edukacji, Magdalena Wiśniewska, dyr Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach oraz Jarosław Daszkiewicz, naczelnik Biura ds. Funduszy Europejskich. 14 bm.
Jadwiga Wojtowicz i Marian Janeczek wzięli ponadto udział w spotkaniu przedstawicieli polskich delegacji z merem Zdzisławem Palewiczem w auli Administracji Samorządu Rejonu Solecznickiego, które bezpośrednio poprzedziło główne obchody dożynkowego święta
Najważniejszym punktem czterodniowego pobytu 12-15 bm. były niedzielne uroczystości dożynkowe w parku miejskim. Rozpoczęła je dziękczynna msza święta, połączona z poświęceniem chleba i wieńców dożynkowych, którą odprawił proboszcz solecznickiej parafii ks. prałat Wacław Wołodkowicz.
Witając gości solecznickiego Święta Plonów, mer Zdzisław Palewicz zaznaczył, że ich obecność to dowód wdzięczności i uznania dla ciężkiej pracy rolników, a jednocześnie świadectwo czci dla narodowej tradycji, kultury, wspólnotowej solidarności i jedności. Słowa powitania, również w języku polskim, kierowała do uczestników uroczystości także prezydent Litwy Dalia Grybauskait?.
Po przemówieniach oficjalnych gości rozpoczęło się zwiedzanie zagród 13 solecznickich starostw. Wszystkie kusiły pomysłowym wystrojem akcentującym lokalny folklor oraz suto zastawionymi stołami, które aż uginały się od własnoręcznie przygotowywanych specjałów litewskiej kuchni. Delegacja radomska szczególnie serdecznie witana była i goszczona w zagrodzie starostwa Dziewieniszki, gdzie honory gospodarza pełniła starosta Czesława Marcinkiewicz.
Podczas dożynkowych uroczystości w Solecznikach nagrodzono laureatów konkursów na „Rolnika Roku”, a także na najładniejszą zagrodę, najładniejsze stoisko i wieniec dożynkowy. Mieszkańcy Solecznik znakomicie bawili się na występach ludowych zespołów pieśni i tańca oraz bardzo popularnego i lubianego, jak można było zauważyć, białoruskiego zespołu „Piesniary”. Z gorącym przyjęciem publiczności spotkał się także koncert Andrzeja Rosiewicza.
Soleczniccy gospodarze zatroszczyli się nie tylko o godną, bogatą i efektowną oprawę samego dożynkowego święta oraz serdeczne przyjęcie gości z innych krajów. 13 bm. podczas całodniowej wycieczki do Wilna polskie delegacje miały okazję zwiedzać i podziwiać piękne zabytki oraz architekturę Grodu Giedymina: Dom św. Faustyny Kowalskiej, kościoły św. Piotra i Pawła oraz Miłosierdzia Bożego, Zakątek gotycki, Katedrę wileńską, Ostrą Bramę, kaplicę w klasztorze sióstr Jezusa Miłosiernego, Cmentarz Rossa.